Εορτασμός Τριών Ιεραρχών 29/1/2021

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Γονείς, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 31-01-2021

Με ιδιαίτερο τρόπο όπως επιβάλλουν οι συνθήκες πανδημίας τίμησε φέτος το Σχολείο μας τη μνήμη των μεγάλων Πατέρων και διδασκάλων τους έθνους μας, Τριών Ιεραρχών, την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021. Στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου οι μαθητές της ΣΤ τάξης ως αντιπροσωπία, συνοδεύοντας τη σημαία, και πολύ λίγοι γονείς και κηδεμόνες έδωσαν το «παρών» τιμώντας την ημέρα, που είναι αφιερωμένη στην εκπαίδευση.
Στη Θεία Λειτουργία χοροστάτησε ο αιδεσιμότατος πατέρας Δημήτριος και αναγνώστηκε μήνυμα του Αρχιεπισκόπου και της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου.

Στη συνέχεια έγινε αρτοκλασία, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τα μέλη του οποίου έκοψαν, συσκεύασαν σε ατομικές συσκευασίες τους άρτους και τους έφεραν στο σχολείο για να μοιραστούν στους μαθητές.

Μολονότι από πέρσι η ημέρα είναι για τα σχολεία ημέρα εφαρμογής πλήρους ωρολογίου προγράμματος, προκειμένου να μην απωλεσθεί χρόνος μαθημάτων, προσπαθήσαμε να δώσουμε, όσο γινόταν, την δέουσα σημασία.

Εντός των τάξεων έγινε αναφορά στο έργο και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών, στη συμβολή των γραμμάτων και των τεχνών στην εξέλιξη της ανθρωπότητας και διαβάστηκε μήνυμα της Υπουργού Παιδείας.

Και του χρόνου!