Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα στις 16/11 και 17/11.

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 14-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 1)

– Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
– Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
– Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 2)

– Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
– Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
– Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
– Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών της εβδομάδας θα γίνει γνωστό προσεχώς.

Αναστολή λειτουργίας και τηλε-εκπαίδευση

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 14-11-2020

Ανακοινώθηκε από την Υπουργό Παιδείας η αναστολή λειτουργίας των δημοτικών σχολείων από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου έως και τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020.

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση:
Εκπαιδευτική τηλεόραση: αμέσως από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. – πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων – θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού. Θα ανακοινωθεί αύριο το πρόγραμμα των μαθημάτων αυτών.
Σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση: από τη Δευτέρα, η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, θα καταρτίσουν πρόγραμμα σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης και θα κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές. Η τηλε-εκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου. Η τηλε-εκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30΄ (μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής), και θα πραγματοποιείται από τις 2 μ.μ. έως τις 5 μ.μ. για τα Δημοτικά, και 2 με 4:20 μ.μ για τα Νηπιαγωγεία, συμπεριλαμβανομένων μικρών διαλειμμάτων.
Παρακαλούμε τους γονείς που δεν ενήργησαν για τη δημιουργία λογαριασμού του παιδιού τους με τους τρόπους που προτείναμε, να επικοινωνήσουν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας με το σχολείο (e-mail: 4dimorest@sch.gr) για να το διευθετήσουμε.
Το σχολείο μας, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς, ανταποκριθήκαμε άριστα στην προηγούμενη περίοδο της γενικής απαγόρευσης κυκλοφορίας και θεωρούμε βέβαιο ότι έτσι θα συμβεί και τώρα.
Μένουμε σπίτι, μένουμε ασφαλείς και κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τους μαθητές μας.