Συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις Ημέρας Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Θράκης 7/4/2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διάφορα, Εκδηλώσεις | , στις 05-04-2019

Την Κυριακή 7 Απριλίου 2019 θα πραγματοποιηθεί Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της Ορεστιάδας  ως απόδοση ελάχιστου Φόρου Τιμής για την «Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Θράκης».

Το σχολείο μας θα συμμετέχει με τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες που θα συνοδεύσουν τη σημαία.

Η Γενοκτονία στη Θράκη
Σύντομο Ιστορικό

H 6η Απριλίου του 1914 ήταν η ημέρα που οι Νεότουρκοι επέλεξαν για να εκδιώξουν τους Έλληνες πολλών χωριών της επαρχίας Aρκαδιουπόλεως και της Bιζύης, αλλά και άλλων θρακικών περιοχών. Ήταν Kυριακή του Πάσχα, αυτού που στη μνήμη των Θρακιωτών έμεινε ως «το Mαύρο Πάσχα». H 6η Απριλίου σηματοδότησε την απαρχή των συστηματικών διώξεων σε βάρος του Θρακικού Ελληνισμού από τους Τούρκους. Την περίοδο 1913-1918, 233.000 Ανατολικοθρακιώτες εξαναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τις πανάρχαιες πατρογονικές εστίες και να καταφύγουν στην ελεύθερη Ελλάδα και σε χώρες του εξωτερικού. Άλλοι 100.000 οδηγήθηκαν στην Μ. Ασία σε καταναγκαστικά έργα, από τους οποίους επέστρεψαν στις εστίες τους, ζωντανά φαντάσματα, με τη λήξη του Α’ Παγκοσμίου πολέμου μόνο 35-36.000 περίπου. Οι υπόλοιποι Ανατολικοθρακιώτες πέθαναν στη Μ. Ασία από τις αγγαρείες, τις ασθένειες και τον υποσιτισμό. Κορύφωση των διωγμών σε βάρος του Ελληνικού στοιχείου υπήρξε το Μαύρο Πάσχα του 1914. Τότε που το Οικουμενικό Πατριαρχείο έκλεισε τα σχολεία και τις εκκλησίες, κήρυξε γενικό πένθος και την Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία εν διωγμώ, υψώνοντας παράλληλα φωνή έντονης διαμαρτυρίας προς την υψηλή Πύλη και τις πρεσβευτικές αρχές των Μεγάλων Δυνάμεων.
Η απόφαση για την καθιέρωση σε πανελλήνια κλίμακα της 6ης Απριλίου ως «Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού» εγκρίθηκε με σχετικό ψήφισμα στο ‘‘7ο Παγκόσμιο Συνέδριο Θρακών’’ (Διδυμότειχο, Ιούνιος 2006).
Η Γενική Συνέλευση της Ε.ΠΟ.Φ.Ε. το 2017 σε συνέχεια των επετειακών εκδηλώσεων μνήμης που πραγματοποιεί τα τελευταία χρόνια, αποφάσισε την πραγματοποίηση επιμνημόσυνης δέησης ως απόδοση ελάχιστου Φόρου Τιμής για την «Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού» σε όλο τον Έβρο (στις έδρες των Δήμων Αλεξανδρούπολης, Διδυμοτείχου, Ορεστιάδας, Σουφλίου).

Περισσότερες πληροφορίες στην περσινή μας ανάρτηση → Η γενοκτονία στη Θράκη

4ο Εαρινό Χορωδιακό Φεστιβάλ Νέων 6/4/2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εκπαιδευτικοί | , στις 05-04-2019