Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού στο Δημαρχείο 27/11/2018

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Δράσεις, Επισκέψεις | , στις 01-12-2018

Στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου υποδέχθηκε ο Δήμαρχος Ορεστιάδας μαθητές των Δημοτικών Σχολείων στις 27/11/2018 στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που είναι καθιερωμένος στις 20 Νοεμβρίου.

Στη συνάντηση κλήθηκαν να συμμετέχουν παιδιά της ΣΤ τάξης Δημοτικών Σχολείων του Δήμου, που επιλέχθηκαν από τα σχολεία τους και παρουσίασαν τις απόψεις τους για διάφορα θέματα σχετικά με την κοινωνική ζωή και τις ευθύνες της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν δύο μαθήτριες της ΣΤ τάξης και μετέφεραν τους προβληματισμούς, τις αγωνίες, τα αιτήματα και τις προτάσεις όλων των μαθητών.

Το κείμενο των απόψεών μας θα δημοσιευτεί σ’ αυτό ΕΔΩ το σημείο τη Δευτέρα 3/12/18.

Τη συζήτηση διηύθυνε ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Γιώργος Καραγιάννης, ο οποίος καλωσόρισε τους μαθητές με την προβολή ενός βίντεο για τα δικαιώματα των παιδιών και την ελευθερία γνώμης και έκφρασης. Ο κ. Καραγιάννης ζήτησε από τους μαθητές να αναλάβουν στη συγκεκριμένη συνάντηση το ρόλο των Δημοτικών Συμβούλων και να απευθύνουν προς τον κ. Δήμαρχο τους προβληματισμούς τους αλλά και τις προτάσεις τους.

Η σχετική ανάρτηση του Δήμου Ορεστιάδας εδώ → Στο Δημαρχείο για την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Συνεργασία με γονείς 2018-19

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί | , στις 01-12-2018

Η συνεργασία με γονείς για το σχ. έτος 2018-19 θα γίνεται 13.25-14.00 τις ημέρες του πίνακα