Λειτουργία των σχολείων την Τετάρτη 7/11/18

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εκπαιδευτικοί, Νομοθεσία | , στις 30-10-2018

Εκδόθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 2018 η εγκύκλιος για τις εκλογές αιρετών εκπροσώπων των εκπαιδευτικών στα Υπηρεσιακά Συμβούλια. Η εκλογή γίνεται “με άμεση, καθολική και μυστική ψηφοφορία που διεξάγεται την πρώτη εργάσιμη Τετάρτη του μηνός Νοεμβρίου κάθε δεύτερου έτους” (ΠΔ 1/2003, ΦΕΚ 1/3-1-2003, τ.Α). Αφορά τρία Υπηρεσιακά Συμβούλια σε επίπεδο Νομού (ΠΥΣΠΕ), Περιφέρειας (ΑΠΥΣΠΕ) και Πανελλαδικό (ΚΥΣΠΕ).

Τα συμβούλια έχουν πενταμελή σύνθεση με τρία ορισμένα μέλη από τη διοίκηση και δύο αιρετά μέλη από τους εκπαιδευτικούς, κι έχουν πλήθος αρμοδιοτήτων που αφορούν στη λειτουργία των σχολείων και στην υπηρεσιακή κατάσταση των εκπαιδευτικών.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 1/2003 «Σύνθεση, συγκρότηση και λειτουργία των υπηρεσιακών συμβουλίων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής, αρμοδιότητες αυτών, όροι, προϋποθέσεις και διαδικασία εκλογής των αιρετών τακτικών και αναπληρωματικών μελών των συμβουλίων αυτών»:

1. Οι εκλογές για την ανάδειξη αιρετών μελών των ΠΥΣΠΕ, ΠΥΣΔΕ, ΑΠΥΣΠΕ, ΑΠΥΣΔΕ, ΚΥΣΠΕ και ΚΥΣΔΕ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018.

5. Για τη διευκόλυνση των εκλογέων και τη διασφάλιση της ευρύτερης δυνατής συμμετοχής τους, χορηγείται άδεια μιας (1) ημέρας σε όλους τους εκπαιδευτικούς που θα ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα. Παρακαλούνται οι κ.κ. Διευθυντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν έγκαιρα τους μαθητές.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δε θα λειτουργήσει το σχολείο την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018.

Ακολουθούν η εγκύκλιος και το Προεδρικό Διάταγμα για όσους επιθυμούν αναλυτικότερη ενημέρωση. Έχει ενδιαφέρον να δούμε στο ΠΔ τις αρμοδιότητες των Συμβουλίων.

ΥΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΚΛΟΓΩΝ 2018

ΥΣ ΠΔ 1_2003 ΦΕΚ 1_2003