Την Παρασκευή 23/2 συμμετέχουμε σε πρόγραμμα διαδραστικού κινηματογράφου

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διάφορα, Εκδηλώσεις | , στις 21-02-2018

Ο Σύλλογος Διδασκόντων μετά από απόφασή του κάλεσε στο σχολείο  τον ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΦΩΤΟΓΡΑΜΜΑ (Μη κερδοσκοπικό οργανισμό για την παιδεία και την εκπαίδευση) για να συμμετάσχουμε σε πρόγραμμα διαδραστικού κινηματογράφου με θέμα που επιλέξαμε για κάθε τάξη.

Ποια είναι τα εκπαιδευτικά μέσα;

•    H συμμετοχή των μαθητών στο πρόγραμμα είναι καταλυτική καθ’ όλη την διάρκεια, μέσω των ασυρμάτων τηλεχειριστηρίων. Οι μαθητές συμμετέχουν επιλέγοντας το βίντεο που επιθυμούν να δουν κάθε φορά.
•     Η ψυχαγωγία είναι ένα πολύ σημαντικό μέσο, μέσω του οποίου οδηγούνται αποτελεσματικότερα οι μαθητές στην κατάκτηση της γνώσης. Σε αυτό συμβάλει το θέμα. Η μυθοπλαστική ανάπτυξη της ταινίας προσφέρει αρκετά διασκεδαστικά περιστατικά που εκτυλίσσονται κατά τη διάρκεια του έργου.
•    Η διάδραση μεταξύ των μαθητών και του έργου γίνεται μέσω των ειδικών ασύρματων τηλεχειριστηρίων. Οι μαθητές επιλέγουν και διαμορφώνουν σε συνεργασία μεταξύ τους την εξέλιξη της ταινίας, απαντούν σε ερωτήσεις που θέτουν οι ηθοποιοί και επιλέγουν διαδραστικά ποιο βίντεο θα δουν κάθε φορά.
•     Το παιχνίδι γνώσεων, είναι ένα εξίσου σημαντικό εκπαιδευτικό μέσο. Οι μαθητές καθ΄όλη τη διάρκεια της προβολής συμμετέχουν σε ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι γνώσεων μέσω των ειδικών ασύρματων τηλεχειριστηρίων. Αφού με οπτικοακουστικό τρόπο λάβουν τις πληροφορίες.

Ποια εκπαιδευτικά αποτελέσματα προσδοκούμε;

•    Οι μαθητές μέσα από την προβολή του έργου ευαισθητοποιούνται, αναπτύσσουν και καλλιεργούν το ενδιαφέρον τους για το θέμα που παρουσιάζεται .
•     Σε εκτενέστερο επίπεδο, μαθαίνουν χρήσιμες πληροφορίες για το πώς μπορούν να δράσουν με θετικό τρόπο σχετικά με το θέμα που παρακολούθησαν.
•     Μέσα από το ψυχαγωγικό παιχνίδι εμφυσούνται στους μαθητές σκέψεις και συναισθήματα για το σχετικό εκπαιδευτικό ζήτημα.  Έτσι, πετυχαίνεται από την μια, μια παιδαγωγική ευαισθητοποίηση αλλά και παράλληλα μια ψυχαγωγική μάθηση που καλλιεργεί την ομαδοσυνεργατικότητα και κάνει τους μαθητές να διασκεδάζουν με μοναδικό τρόπο.

Επιλέξαμε να δούμε, να μάθουμε και ν΄αλληλεπιδράσουμε την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018 είναι οι Α και Β τάξεις το θέμα Άγρια ζώα της Ελλάδας και οι Γ,Δ,Ε και ΣΤ τάξεις το θέμα Αρχαία Ελλάδα.

Άγρια ζώα της Ελλάδας

Η διαδραστική εκπαιδευτική ταινία αναπτύσσει σεναριακά την λειτουργία, σε μελλοντικό χρόνο, ενός κέντρου προστασίας άγριων ζώων της Ελλάδας που βρίσκονται σε κίνδυνο εξαφάνισης .

Ο Άκης (Άκης Σακελλαρίου) ηγείται και συντονίζει το κέντρο αυτό, μαζί με τα ανηψάκια του, το Γιώργο και τη Σμαράγδα(Σακελλαρίου). Βοηθοί τους οι συνεργάτες του Άκη: Ναταλία (Δραγούμη), Σωκράτης (Πατσίκας), Κατερίνα (Τσάβαλου), Τάκης (Κανελίδης) που σπεύδουν, όταν ειδοποιηθούν, εκεί όπου κάποιο άγριο ζώο κινδυνεύει για να βοηθήσουν.

Τα ζώα που καλούνται να βοηθήσουν στη διάρκεια της ταινίας είναι η καφέ αρκούδα, η οχιά της Μήλου, το κόκκινο ελάφι, η χελώνα καρέτα-καρέτα, η φώκια μονάχους μονάχους και ο αργυροπελεκάνος.

Βασικός σκοπός είναι  η γνωριμία και η δημιουργία σχέσης αγάπης και προστασίας των μαθητών με τη φύση και τα άγρια ζώα της χώρας μας.

Αρχαία Ελλάδα

Η ηθοποιός Θέμις Μπαζάκα μαζί με τη μικρή Βασιλική Καρρά, προσκαλούν τους μαθητές, να επιλέξουν διαδραστικά με τα ασύρματα τηλεχειριστήρια τους και μέσω εφαρμογών πολυμέσων (multimedia), να «επισκεφθούν» για να γνωρίσουν τα μεγαλύτερα ελληνικά μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.
Επίσης, τους προσκαλούν να συμμετάσχουν διαδραστικά σε ψυχαγωγικό παιγνίδι γνώσεων που ακολουθεί κάθε ενότητα και να ενημερωθούν έτσι για τις μουσειακές συλλογές και την αξία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Τα μουσεία και οι αρχαιολογικοί χώροι που «επισκέπτονται» κινηματογραφικά μέσω του προ- γράμματος είναι: η Ακρόπολη, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, η Βεργίνα, οι Δελφοί, η Ολυμπία, η Κνωσός και το μουσείο του Ηρακλείου, οι Μυκήνες και η Επίδαυρος.

Βασικό σκοπό αποτελεί η καλλιέργειαενός αισθήματος ενδιαφέροντος, υψηλής εκτίμησης και θαυμασμού για τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και τα μνημεία του.Επιμέρους εκπαιδευτικοί στόχοι αποτελούν:

• Γνωριμία με τα μνημεία και τους αρχαιολογικούς χώρους που κληροδοτήθηκαν από τους αρχαίους Έλληνες.
  • Η μεταλαμπάδευση των ηθικών αξιών και των ιδεών που προσφέρει η μελέτη των πολιτισμικών έργων και μνημείων.
  • Η κατανόηση των μαθητών του διαχρονικού χαρακτήρα που έχουν οι αξίες και οι ιδέες των αρχαίων Ελλήνων.
  • Η καλύτερη επίδοσή τους στα αντίστοιχα σχολικά μαθήματα, μέσω της καλλιέργειας του ενδιαφέροντος για την αρχαία Ελλάδα και η γνωριμία τους με βασικά μουσεία της Ελλάδας.