ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που εκπονήθηκε φέτος στο σχολείο μας με θέμα: “Πρόσωπα – Ορόσημα στην εξασφάλιση του δικαιώματος όλων των ανθρώπων, και κυρίως των γυναικών, στην εκπαίδευση” δημιουργήθηκε από την ομάδα η παραπάνω έγχρωμη ηλεκτρονική αφίσα που περιλαμβάνει 4 συμβολικές φωτογραφίες. Η μία απεικονίζει το σχολείο μας (3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών). Μία απεικονίζει την Αγία Φιλοθέη (κατα κόσμον Ρεβούλα Μπενιζέλου) η οποία υπό τη σκιά του τουρκικού ζυγού κατάφερε ιδίαις δαπάναις να ιδρύσει το πρώτο στην Ευρώπη σχολείο για γυναίκες.  Στην τρίτη βλεπουμε την Πακιστανή ακτιβίστρια και βραβευμένη με το Νόμπελ ειρήνης Malala, και η τελευταία δείχνει μικρες μαθήτριες να ανεβαίνουν τα σκαλιά του δημοτικού σχολείου τους.  Η αφίσα στοχεύει να αναδείξει δυο σημαντικά στοιχεία: πρώτον, τη διαχρονικότητα του αγώνα για την κατοχύρωση του δικαιώματος των γυναικών στην εκπαίδευση, και δεύτερον, την οικουμενικότητά του, καθώς αναφέρεται σε όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτως εθνικότητας, φυλής, φύλου, χρώματος  και θρησκείας.

Η ομάδα
Γκανάτσιου Ανθή (ΠΕ06)
Πασχούδη Μαρία (ΠΕ01)
Τσακίρη Μαριάνθη (ΠΕ01)

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 31 111058

ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗ

15/5/2024.

Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης για τη Συμπερίληψη συνεργαστήκαμε με το ΕΕΕΕΚ Γιαννιτσών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής αλλά και χορέψαμε μαζί ενώνοντας τις καρδιές μας και τα χέρια μας.

441510851 435987692500088 3321342488504806709 n

Τα παιδιά μας έμαθαν το σεβασμό στη διαφορετικότητα και κυρίως στον άνθρωπο, έμπρακτα.

440956707 435987382500119 4272680200783434509 n

Σήμερα αποχαιρετιστήκαμε και θέσαμε πλέον τις βάσεις και για μελλοντική συνεργασία σε πνεύμα ισοτιμίας, εκτίμησης και αλληλοσεβασμού. Ευχαριστούμε τη διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ Γιαννιτσών, κα.Γκίνογλου Μ., καθώς και τη Μάτη Ε., καθηγήτρια φυσικής αγωγής. Ταυτόχρονα, με αφορμή το Σχέδιο Δράσης μας συνεργαστήκαμε με το ΤΕΦΑΑ Σερρών, μετέχοντας στην διδακτορική έρευνα του κ. Γκιώση Ι., τον οποίο ευχαριστούμε, καθώς και το Πανεπιστήμιο, και τη Σχολική Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής, κα. Αλμπανίδου Π. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Πασχούδη Μ., Φιλόλογος- διευθύντρια, Κάζογλου Χ., Κοινωνιολόγος – υποδιευθύντρια, Γαλέγκας Α., καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Βαβουλίδης Χ., Πληροφορικός- υποδιευθυντής, Μιχαηλίδης Μ., Μαθηματικός.