Διαδικτυακά μαθήματα κατά τη διάρκεια των μέτρων Covid-19

3ple logo 1

Μετά από μια πληθώρα διά ζώσης δράσεων το τετράμηνο Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου 2019, η εμφάνιση του Covid-19 είχε ως συνέπεια την αναβολή διοργανώσεων και την αναστολή οποιασδήποτε δράσης ή κινητικότητας στο πλαίσιο του Erasmus+.  Με γνώμονα την ασφάλεια και σεβασμό στα μέτρα περιορισμού του ιού σε ευρωπαϊκό επίπεδο, και με στόχο την κατά το δυνατόν καλύτερη αντιμετώπιση  των συνεπειών της κατάστασης, από τον Μάιο ως τον Ιούνιο 2020, στα πλαίσια  του  project “Change your  Lifestyle!” τα συνεργαζόμενα σχολεία σχεδίασαν και υλοποίησαν κοινά διαδικτυακά μαθήματα μία φορά την εβδομάδα, με συμμετοχή 1-2 εκπαιδευτικών και 2-4 μαθητών από κάθε σχολείο. Η χρήση των εφαρμογών WEB 2.1 κρίθηκε απαραίτητη, μιας και τα μαθήματα περιείχαν παρουσιάσεις-βίντεο, διαδραστικές ασκήσεις/κουίζ και συζητήσεις για τη διατροφή, τη φυσική δραστηριότητα, την παχυσαρκία, τον μεταβολισμό και τον υγιεινό τρόπο ζωής.

weblessons June2022

Το πρώτο διαδικτυακό μάθημα πραγματοποιήθηκε από το σχολείο της Σλοβενίας και αφορούσε στις δύο βασικές αρχές ενός υγιεινού τρόπου ζωής: την υγιεινή διατροφή και την επαρκή σωματική δραστηριότητα. Το μάθημα επικεντρώθηκε στην ανάλυση των πυραμίδων διατροφής και άσκησης, ενώ  ακολούθησε συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων και συμμετοχή σε ομαδικές δραστηριότητες και κουίζ με την εφαρμογή Kahoot.

SLO 20 06 04 WA0011

Στο δεύτερο διαδικτυακό μάθημα το σχολείο της Ρουμανίας παρουσίασε το  θέμα: «Τροφή για σκέψη», το οποίο στόχευε στο να επισημάνει πώς το φαγητό που τρώμε μπορεί να επηρεάσει τον εγκέφαλό μας και να αποκαλύψει πολλές υγιεινές επιλογές διατροφής και σωματικής δραστηριότητας, που μπορούν να διατηρήσουν την υγεία του εγκεφάλου και να βελτιώσουν την απόδοσή του. Το μάθημα συνεχίστηκε με παραδείγματα καθημερινών δραστηριοτήτων υγιεινού τρόπου ζωής, με ένα βίντεο αναφορικά με το πώς το φαγητό επηρεάζει τον εγκέφαλο, για να ολοκληρωθεί με ερωτήσεις κατανόησης με τη χρήση της εφαρμογής Quizizz.

RO 20 06 10 WA0003
Στη συνέχεια, ακολούθησε από τους Ισπανούς εταίρους το διαδικτυακό μάθημα με τίτλο «Παχυσαρκία: παρελθόν και μέλλον», που στόχο είχε να καταδείξει πώς έχουν αλλάξει οι διατροφικές συνήθειες και οι καθημερινές δραστηριότητες στην πάροδο του χρόνου.

Η τελευταία διαδικτυακή συνάντηση πριν τις καλοκαιρινές διακοπές πραγματοποιήθηκε από την παιδαγωγική ομάδα του σχολείου μας με θέμα «Μεταβολισμός, Φυσική Δραστηριότητα και Υγεία» και στόχευε στην επισήμανση της σημασίας της σωματικής δραστηριότητας στη διατήρηση της ενεργειακής ισορροπίας και της υγείας μακροπρόθεσμα.
Μετά από μια σύντομη παρουσίαση και εξήγηση της ορολογίας, έγινε παρακολούθηση δύο βίντεο σχετικά με τις χιλιοθερμίδες και τα οφέλη της άσκησης. Η συνεδρία τελείωσε χρησιμοποιώντας την εφαρμογή «Poll Everywhere» για να απαντήσουν οι μαθητές σε ορισμένες ερωτήσεις  κατανόησης και με τη συζήτηση που επακολούθησε να καταλήξουν στο συμπέρασμα, ότι ακόμη και μικρές αλλαγές στην ενεργειακή ισορροπία μπορεί να έχουν μεγάλη σημασία!

GR 20 06 26 WA0004

Το σχέδιο “Change your Lifestyle!” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διονύσου ως δικαιούχου και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.