Ημέρες Erasmus 2020 – Interactive Erasmus Tour

3ple logo 1

Στις 9 Μαΐου, Ημέρα της Ευρώπης, ανακοινώθηκε η ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας για τη Δράση «Ημέρες Erasmus 2020», η οποία υλοποιείται από 15 έως 17 Οκτωβρίου 2020, με στόχο την αποτύπωση των δραστηριοτήτων εορτασμού του Erasmus+ στη χώρα μας.

Ζητούμενο είναι να καταγραφούν οι εμπειρίες των συμμετεχόντων στο Πρόγραμμα Erasmus+, να διοργανωθούν ζωντανές διαδικτυακές εκδηλώσεις, καλλιτεχνικές εκθέσεις εμπνευσμένες από το Erasmus+, διαδικτυακοί διάλογοι, καθώς και να προβληθεί οπτικοακουστικό υλικό.

Η συγκυρία δεν επιτρέπει πολλές δράσεις δια ζώσης, οπότε ετοιμάσαμε μία διαδραστική περιήγηση στις δράσεις της περσινής χρονιάς, σε σχέση πάντα με το project “Change your lifestyle”.

Μπορείτε να κάνετε κλικ στα εικονίδια της αφίσας που αναβοσβήνουν και να περιηγηθείτε σε στιγμές και δράσεις του προγράμματος και της συμμετοχής του Σχολείου μας. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε επίσης να διαβάσετε πώς βίωσαν την εμπλοκή τους στο πρόγραμμα οι συμμετέχοντες στο εκπαιδευτικό ταξίδι στη Σλοβενία, το οποίο πραγματοποιήθηκε λίγο πριν την εμφάνιση της πανδημίας Covid-19:

My Erasmus+ experience in Sezana

Επιπλέον, στοχεύοντας σταθερά στην προώθηση υγιεινών συνηθειών και της δια βίου άσκησης, την Κυριακή πριν και μετά τις Ημέρες Erasmus (11/10 & 18/10) προσκαλέσαμε τους μαθητές μας και τους γονείς τους να περπατήσουμε στη φύση και να ανακαλύψουμε μαζί τις φυσικές ομορφιές του Δήμου μας.

Το σχέδιο “Change your lifestyle” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης και της διαδραστικής αφίσας είναι αποκλειστική ευθύνη του δικαιούχου (3ο Δημοτικό Σχολείο Διονύσου) και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.