Erasmus+ Project “Change your lifestyle!”, Εβδομάδα κινητικότητας, 8-12/11/2021

Την εβδομάδα 8-12 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στο Kocaeli της Τουρκίας κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας με τίτλο «Φεστιβάλ Ευρωπαϊκών Παιχνιδιών» στο πλαίσιο του έργου ERASMUS+, KA229, «Change your lifestyle!», την οποία παρακολούθησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από τη Ρουμανία, την Τουρκία, την Ελλάδα, την Ισπανία και τη Σλοβενία. Ο εκπαιδευτικός στόχος της κινητικότητας ήταν η προώθηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής μέσα από παραδοσιακά παιχνίδια, χορό και φυσικές δραστηριότητες.

stigmiotypa C4 1stigmiotypa C4 2

Στη διάρκεια της εβδομάδας κινητικότητας οι εκπαιδευτικοί των συνεργαζόμενων σχολείων είχαν την ευκαιρία  για αλληλεπίδραση και ανταλλαγή πρακτικών σε θέματα εκπαίδευσης, καινοτόμες μεθόδους και εργαλεία διδασκαλίας. Οι μαθητές βελτίωσαν τις γλωσσικές του δεξιότητες στα αγγλικά παρουσιάζοντας τη χώρα, την πόλη, το σχολείο και παραδοσιακά παιχνίδια της χώρας τους.

stigmiotypa C4 3

Είναι αλήθεια ότι το παιχνίδι αποτελεί τη γλώσσα επικοινωνίας των παιδιών παντού. Ιδιαίτερα τα παραδοσιακά παιχνίδια, φαίνεται πως παραλλάσσονται και ξεπερνούν τα σύνορα των κρατών. Τα παιδιά έδειξαν να ευχαριστιούνται πολύ τη συμμετοχή τους σε αυτά. Αφού παρουσίασαν τα παραδοσιακά παιχνίδια της χώρας τους, οι μαθητές/ήτριες έπαιξαν όλα τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν, σε ένα διεθνές φεστιβάλ παιχνιδιών στο κλειστό γυμναστήριο του  σχολείου-οικοδεσπότη. Δημιουργήθηκαν μικτές ομάδες από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία και σε όλους  τους συμμετέχοντες απονεμήθηκαν διπλώματα και πιστοποιητικά  συμμετοχής. Όλα τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν θα συμπεριληφθούν σε ένα ψηφιακό «Λεξικό παραδοσιακών παιχνιδιών». Μετά τη λήξη του φεστιβάλ ακολούθησε δείπνο με παραδοσιακά εδέσματα της χώρας υποδοχής, τραγούδια και χορούς.

stigmiotypa C4 4 stigmiotypa C4 6

Οι μαθητές/ήτριες συμμετείχαν επίσης σε μαθήματα ρομποτικής, επιτραπέζιας αντισφαίρισης, παραδοσιακών χορών, ενόργανης γυμναστικής, και απόλαυσαν τις υπαίθριες δραστηριότητες αναψυχής στο όμορφο δάσος του πάρκου Ormanya. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από το Βιβλιοπωλείο του Δάσους, τον Ζωολογικό Κήπο, το Ξενοδοχείο Εντόμων και το Σημείο Παρατήρησης Πτηνών.

stigmiotypa C4 5

Οι πολιτιστικές δράσεις περιλάμβαναν επισκέψεις στην Κωνσταντινούπολη (Τοπ Καπί, Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί, πλατεία Σουλτάν Αχμέτ, γέφυρα Γαλατά, Πλατεία Ταξίμ, Ελληνικό Πατριαρχείο – Ναός  Αγίου Γεωργίου), όπως επίσης και βόλτα με καράβι στον Βόσπορο.Ιδιαίτερα «πολίτικο» χρώμα  στο ταξίδι μας έδωσε  η  επίσκεψη στο Ελληνικό Προξενείο και στο Ζωγράφειο Λύκειο. Στη συνάντησή μας με τον αναπληρωτή συντονιστή εκπαίδευσης κ. Ιω. Γιγουρτσή και τον Διευθυντή του Ζωγραφείου κ. Ιω. Δερμιτζόγλου είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε για την ομογενειακή παιδεία και για τις δράσεις της βιβλιοθήκης του Προξενείου, να  συναντήσουμε μαθητές και εκπαιδευτικούς του Ζωγραφείου και να  μάθουμε την ιστορία του.

stigmiotypa C4 8

Παρότι πραγματοποιήθηκε εν μέσω της πανδημίας του Covid-19, η συγκεκριμένη κινητικότητα αποτέλεσε ευκαιρία για πολιτιστική και κοινωνικο-συναισθηματική ανάπτυξη, καλλιέργεια δεξιοτήτων και ανταλλαγή ιδεών. Εκπαιδευτικοί και μαθητές επέστρεψαν με πολύ έντονες και σημαντικές εμπειρίες, καθώς και με αυξημένη διάθεση για διεθνικές συνεργασίες και υλοποίηση καινοτόμων προγραμμάτων υψηλής ποιότητας.

Το σχέδιο “Change your Lifestyle!” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διονύσου ως δικαιούχου και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.