ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΧΟΛΗΣ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Ολοκληρώθηκε στις 14 Φεβρουαρίου 2024 η λειτουργία της πρώτης για τη λυκειακή εκπαίδευση στο νομό μας Σχολής Γονέων για παιδιά στην εφηβεία. Η Σχολή Γονέων δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία της Συμβούλου Σχολικής Ζωής κ. Λαζούδη Κατερίνας, σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του Σχολείου κ. Λαμπάκη Ολυμπία, τη Σύμβουλο Αγγλικής Γλώσσας και έχουσα την παιδαγωγική ευθύνη της σχολικής μονάδας, κ. Γκαντίδου Ευαγγελία και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Την ευθύνη υλοποίησης των συναντήσεων και συμβουλευτικής καθοδήγησης ανέλαβε το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης «ΕΚΦΡΑΣΗ» και ιδιαίτερα η ψυχολόγος κ. Διονυσίου Παρασκευή.

Ως σχολική κοινότητα ευχαριστούμε θερμά τόσο το Κέντρο «ΕΚΦΡΑΣΗ» και την κ. Διονυσίου όσο και τους γονείς-κηδεμόνες, των οποίων η ανταπόκριση στις συναντήσεις υπήρξε σταθερή. Ως σημαντικότερα οφέλη από τη φετινή εμπειρία καταγράφονται η ενδυνάμωση των σχέσεων στο σχολείο, η συμβολή στην κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών/ τριών μας και η ανάπτυξη μιας πολυεπίπεδης συνεργασίας στο Σχολείο μας.