ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα ΟΔΥΣΣΕΑΣ που το υλοποιεί το πανεπιστήμιο Κρήτης σε συνεργασία με δημοτικά σχολεία στην Ελλάδα και την Κύπρο.  Το φετινό θέμα του προγράμματος Οδυσσέας είναι «Ζητείται ελπίς στην μετα Covid 19 εποχή- Γνωριμία με τον Α. Σαμαράκη». Η παρουσίαση και η συνεργασία των τάξεων θα γίνει με τη μορφή 4 τηλεδιασκέψεων μέχρι το τέλος της χρονιάς. Στόχος του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ είναι να έρθουν σε επαφή δυο διαφορετικά σχολικά περιβάλλοντα που δεν γνωρίζονται , να γίνει ανταλλαγή ιδεών και να εκφραστούν οι μαθητές με τον δικό τους τρόπο.Η μόνη αλλαγή στον προγραμματισμό είναι ότι φέτος λόγω κινδύνου τοπικών lockdown, τα ζευγάρια των τάξεων ανήκουν στην ίδια πόλη καθώς οι τηλεδιασκέψεις πρέπει να γίνονται εντός του σχολικού ωραρίου.

Tα τμήματα Ε2 και  Στ1 του σχολείου μας έγιναν μέλη του δικτύου Οδυσσέας.

Συγκεκριμένα:

Το  Ε2 (κα Κανατούλα Νάσια) του σχολείου μας θα συνεργαστεί με τη Στ΄ τάξη του 8ου Δ.Σ. Λαμίας

Το Στ1 ( κα Τσιαχρή Παναγιώτα ) θα συνταξιδέψει με τη Στ ΄τάξη του 19ου Δ.Σ. Λαμίας