Ιαν 29 2018

Παρουσίαση της Ακρόπολης από μαθητή της Δ΄ Τάξης

Τον 5ο αιώνα π.Χ. η Αθήνα γνώρισε μεγάλη πνευματική ανάπτυξη και πρόοδο.Η πόλη ξαναγεννήθηκε μετά την μεγάλη καταστροφή που γνώρισε κατά την διάρκεια των περσικών πολέμων. Ο Περικλής πραγματοποίησε το αρχιτεκτονικό του σχέδιο με σκοπό να κάνει την Αθήνα την ομορφότερη πόλη της Ελλάδας.Έτσι ξεκίνησε η κατασκευή του Παρθενώνα, του Ερέχθειου και των άλλων μεγαλόπρεπων ναών.

Οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας, μελέτησαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, την ιστορική αυτή περίοδο και γνώρισαν τα επιτεύγματα τόσο στην αρχιτεκτονική ,όσο και στην γλυπτική, στη φιλοσοφία, στο θέατρο .
     Ο μαθητής Οδυσσέας Κωνσταντάς δημιούργησε με LEGO τον ιερό βράχο της Ακρόπολης και μας τον παρουσιάζει σε βίντεο που τράβηξε μόνος του. Ας τον απολαύσουμε.