Ιαν 10 2017

Γιορτή του Πολυτεχνείου 2016

Το Πολυτεχνείο ως σύμβολο και προπύργιο της Δημοκρατίας τίμησαν τα παιδιά του 2ου Δημοτικού.

Τη γιορτή προετοίμασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Στ2 του σχολείου και περιελάβανε το χρονικό της εξέγερσης, τραγούδια που αντανακλούν το πνεύμα της εποχής, καθώς και απόσπασμα θεατρικού δρώμενου από το παραμύθι “Τενεκεδούπολη”.

Στο θεατρικό αυτό παρουσιάζεται με αλληγορικό τρόπο η αντίσταση του ανθρώπου σε κάθε μορφή τυραννίας και καταπίεσης, καθώς και η διεκδίκηση της ελευθερίας ως υπέρτατου αγαθού.

Στη γιορτή μας συμμετείχαν εθελοντικά οι μουσικοί κ. Αμοιρίδης Γρηγόριος ο οποίος δίδαξε τα τραγούδια και προετοίμασε τη χορωδία και ο κ. Θεοδωρίδης Χρήστος που συνόδευσε τα παιδιά με το αρμόνιο. Για την εθελοντική τους προσφορά και για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσαν, το σχολείο τους εκφράζει τις θερμότερες ευχαριστίες.

Τη γενική επιμέλεια της γιορτής τη είχε η δασκάλα του τμήματος Αναστασία Διαμαντίδου.

Πολυτεχνείο 1

Πολυτεχνείο 2