Φεβ 21 2016

Επίσκεψη στη “Σχολή Τυφλών”

Εικόνα 4

Την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016 τα τμήματα Ε1 και Στ1 του σχολείου μας, με αφορμή το πρόγραμμα e- twinning που υλοποιούν με θέμα: «Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τις αισθητηριακές αναπηρίες», πραγματοποίησαν επίσκεψη στη Σχολή τυφλών Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις δράσεις της σχολής και για τον τρόπο με τον οποίο εκπαιδεύονται τα «νέα μέλη» της.

Είδαν γραφομηχανή Braille, ηλεκτρονικό υπολογιστή για άτομα με προβλήματα όρασης και παρακολούθησαν πώς κάποιος μπορεί να γράψει με αυτά τα μέσα.

Έπαιξαν goalball με τη βοήθεια των υπευθύνων της σχολής και με χρήση μάσκας. Με τον ίδιο τρόπο ξεναγήθηκαν στους χώρους της προκειμένου να καταλάβουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα που εκπαιδεύονται στη σχολή.

Γνώρισαν παιδιά τα οποία φοιτούν εκεί και είδαν από κοντά τη δυσκολία τους σε διάφορες καθημερινές μας δραστηριότητες.

Εικόνα 2 Εικόνα 3