Οκτ 01 2016

3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ενημέρωση

2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων όρισε τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον έτος 2016-2017 . Το θέμα της είναι για φέτος: «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Ο Σύλλογος Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας  όρισε τις ακόλουθες δράσεις που θα υλοποιηθούν κατά τη διάρκεια της ημέρας αυτής ως εξής:

8:00 – 9:40 Μάθημα Όλες οι τάξεις
Ώρα Δραστηριότητα Τάξεις
10:00 Μουσικοκινητικές Δραστηριότητες και Σκυταλοδρομίες Α΄, Β΄, Γ΄
  Παρακολούθηση Ταινίας σχετικής με το θέμα Δ και Στ΄
  Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος του Judo από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης. Ε΄
11:00 Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος της ποδηλασίας από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης Γ΄
  Παρακολούθηση Ταινίας Ε΄
  Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος του Judo από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης. Δ και Στ΄
  Δημιουργία κολάζ – ζωγραφικής με το θέμα της ημέρας Α΄ Β΄ Γ΄
12:00 Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος του μπάσκετ από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης. Δ΄
  Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος της ποδηλασίας από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης Ε΄ και Στ΄
12:30 Παρακολούθηση Ταινίας σχετικής με το θέμα. Α΄ Β΄ και Γ΄
  Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος της ποδηλασίας από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης Δ΄
  Επίδειξη του του ολυμπιακού αθλήματος του μπάσκετ από Αθλητικό Σύλλογο της πόλης. Ε΄ και Στ΄

Σημείωση:

Α)Τα παιδιά καλό να είναι να φορούν αθλητικά και να έχουν μαζί τους τις μπογιές ή τους μαρκαδόρους τους.

Β) Τα παιδιά θα έρθουν με τις τσάντες τους και διαβασμένα για όλα τα μαθήματα γιατί  αν ο καιρός δεν ευνοεί η μέρα θα αναβληθεί και να πραγματοποιηθεί άλλη ημέρα.

Από τη Δ/νση του Σχολείου