Οκτ 11 2017

Παραμύθια με Μουσική

1
3

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου του 2017 οι μαθητές των  τάξεων Γ ΄και Δ΄ του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς επισκεφτήκαμε την Δημοτική Βιβλιοθήκη. Η βιβλιοθήκη είναι ένας όμορφος χώρος όπου περνάς την ώρα σου διαβάζοντας ή παίζοντας επιτραπέζια παιχνίδια. Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν να ακούσουμε παραμύθια από την κυρία Ανθή Θάνου με συνοδεία κιθάρας και ακορντεόν. Αφού καθίσαμε αναπαυτικά στην μοκέτα, η μουσική της κιθάρας πλημμύρισε το χώρο και το φανταστικό ταξίδι στο σπίτι του βιβλίου ξεκίνησε .Ακούσαμε τέσσερα παραμύθια. Το ένα μιλούσε για ένα κοτσύφι, το δεύτερο για δυο αδέρφια , το ένα πλούσιο και το άλλο φτωχό, το τρίτο για μια έξυπνη γριά που ξεγέλασε τα αγρίμια του δάσους που ήθελαν να τη φάνε. Το τελευταίο παραμύθι μιλούσε για ένα παιδί, τον Γιόμο , που πάνω σ’ ένα ύφασμα όλο κάτι έραβε, ώσπου στο τέλος έραψε μια ολόκληρη ιστορία.

Μας εντυπωσίασε η αφήγηση της Ανθής Θάνου, γιατί χωρίς να βλέπουμε εικόνες, με τον τρόπο της μας έκανε να δημιουργούμε εικόνες στο μυαλό μας. Μας άρεσε και ο κύριος Αλέξης που έπαιζε μουσική με την κιθάρα του και το ακορντεόν του. Τα παραμύθια ζωντάνεψαν και ήταν σαν να περνούσαν οι ήρωες από μπροστά μας.