Πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων 1ου Ε.Κ. Άμφισσας: Εισαγωγή στην επεξεργασία βίντεο με οπτικοακουστικό υλικό από εργαστηριακές δραστηριότητες

7 Ιουλίου, 2020 clalas99

Κύριο θέμα του προγράμματος: Κατασκευή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους με βάση τις εργαστηριακές δραστηριότητες των μαθητών/-τριών με χρήση κατάλληλων λογισμικών και δημοσίευσή τους σε Web 2.0 πλατφόρμες.

Παιδαγωγικοί στόχοι: (1) Να κατανοήσουν οι μαθητές/-τριες τη θεωρία που αφορά την επεξεργασία βίντεο μέσω υπολογιστή. (2) Να υλοποιήσουν οι μαθητές/-τριες εργαστηριακές δραστηριότητες με σωστές λήψεις. (3) Να επεξεργαστούν οι μαθητές/-τριες βίντεο με χρήση κατάλληλων λογισμικών. (4) Να εμπλακούν οι μαθητές/-τριες σε ένα έργο κατασκευής ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

Μεθοδολογία: Συνεργατική μάθηση σε ομάδες με χρήση Τ.Π.Ε.

Πεδίο σύνδεσης: Με το μάθημα «Ειδικά θέματα στο Υλικό και στα Δίκτυα Υπολογιστών» της Γ’ τάξης ΕΠΑΛ/ΕΚ της ειδικότητας «Τεχνικός Υπολογιστών Η/Υ και Δικτύων Η/Υ».

Εργασίες: Εισαγωγή στη θεωρία επεξεργασίας βίντεο. Εύρεση κατάλληλων λογισμικών. Λήψεις βίντεο από εργαστηριακές μαθητικές δραστηριότητες. Επίλυση προβλημάτων συμβατότητας και μεταφοράς σε Η/Υ των αρχείων λήψης. Επεξεργασία βίντεο και παραγωγή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους. Αποτίμηση.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Ε.Κ. Άμφισσας ,Δραστηριότητες ,Εκπαιδευτικά Προγράμματα ,Εκπαιδευτικοί ,Μαθήματα ΕΠΑ.Λ. ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Πληροφορική ,Πολιτιστικά προγράμματα ,Σχολικές δραστηριότητες ,Τ.Π.Ε. ,Ταινίες μικρού μήκους ,Τέχνη ,Τεχνολογία ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .