Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Υδρορομπότ

Στα πλαίσια εκπαιδευτικής παρέμβασης στο εργαστηριακό μάθημα «Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά» της Β’ τάξης του τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας προμηθεύτηκε από το Ίδρυμα Ευγενίδου σύστημα Υδρορομπότ, το οποίο χρησιμοποιήθηκε από ομάδα τριών (3) εκπαιδευτικών και έξι (6) μαθητών για να γίνουν μετρήσεις σε γλυκό και αλμυρό νερό της περιοχής μας. Γι΄αυτό το σκοπό, πραγματοποιήθηκαν διδακτικές επισκέψεις στην Άμφισσα και στην Ιτέα. Μετά την επιτυχία του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος και την παράδοση σχετικών εκθέσεων στο Ίδρυμα Ευγενίδου για την πορεία της χρήσης του, το συγκεκριμένο σύστημα ενσωματώθηκε στον εξοπλισμό του εργαστηρίου Ηλεκτρονικών Εφαρμογών.

Μελλοντικά, αναμένεται η εκ νέου χρήση του από εκπαιδευτικές ομάδες της σχολικής μας μονάδας και ο εμπλουτισμός του με επιπλέον αισθητήρες για μέτρηση νέων παραγόντων του υγρού περιβάλλοντος.