Ξεκινά πιλοτικά το πρόγραμμα της Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ.

22 Μαΐου, 2016 clalas99

Τη δυνατότητα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας σε νέους, κατόχους πτυχίου του Δευτεροβάθμιου Κύκλου Σπουδών του ΕΠΑ.Λ των τελευταίων σχολικών ετών που βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης κατάρτισης και εργασίας δίνει το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων μέσα από θεσμό της Τάξης Μαθητείας.

Η Τάξη Μαθητείας θα εφαρμοστεί σε πρώτη φάση πιλοτικά και θα υλοποιηθεί στις Περιφέρειες Αττικής και Κεντρικής Μακεδονίας, στα ΕΠΑΛ Κορωπίου Αττικής και 2° ΕΠΑΛ Σταυρούπολης αντίστοιχα και θα αφορά πτυχιούχους των τομέων Ηλεκτρολογίας και Γεωπονίας.  Συνολικά θα προσφερθούν έως 50 θέσεις μαθητευόμενων πτυχιούχων των πιο πάνω τομέων που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα των 18-24 ετών.

Περισσότερα εδώ.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Μαθητεία ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Πτυχίο ΕΠΑ.Λ. ,Τομείς-Ειδκότητες ΕΠΑΛ .