Το 1ο Δημοτικό Σχολείο και το 2ο Νηπιαγωγείο Κύμης στηρίζουν τα σχολεία στον Κοσκινά Καρδίτσας

Σε συνεργασία μαζί με το 2ο Νηπιαγωγείο Κύμης ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ το Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο Κοσκινά Καρδίτσας!

Οι εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες έχουμε τη χαρά που γεννά η αλληλοβοήθεια και η ενσυναίσθηση να συνεργαστούμε ώστε να προσφέρουμε σε συνανθρώπους μας που έχουν την ανάγκη μας.

Στο 2θέσιο Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Κοσκινά Καρδίτσας φοιτούν 15 μαθητές και μαθήτριες που επλήγησαν πρόσφατα από τις πλημμύρες λόγω της κακοκαιρίας Daniel.

Άνθρωποι που ως τότε είχαν τα αυτονόητα -σπιτικό, δουλειά, σχολείο για τα παιδιά τους- βρέθηκαν να στερούνται τα βασικά και να αγωνιούν για την επιβίωση και την καθημερινότητά τους.

Αν αναλογιστούμε ότι οικογένειες με μικρά παιδιά και άτομα μεγάλης ηλικίας αναγκάστηκαν να παραμείνουν στις στέγες των σπιτιών τους πάνω από 24 ώρες χωρίς νερό και φάρμακα είναι υποχρέωση όλων μας να δείξουμε την ανθρωπιά μας με όποιο τρόπο μπορούμε.

Σκεφτήκαμε να προσφέρουμε ένα δώρο σε κάθε παιδί, δίνοντας χαρά και κάνοντάς το να νιώσει πως δεν είναι μόνο του και υπάρχουν άνθρωποι που το νοιάζονται. Σε αυτή μας την προσπάθεια σας θέλουμε δίπλα μας.

Όποιος θέλει να προσφέρει μπορεί να επικοινωνήσει με τις εκπαιδευτικούς:

-κα Αλατίνη Δήμητρα, 1ο Δ.Σ. Κύμης τηλ. 2222022419

-κα Αθανασίου Δέσποινα, 2ο Ν/Γ Κύμης τηλ. 2222022476

«Να πλάθεις με μονάχα τη δύναμή σου έναν κόσμο που να μην ντροπιάζει την καρδιά σου.»

Ν. Καζαντζάκη