Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Α΄Τάξη Δημοτικού Σχολείου κατά τη σχολική χρονιά 2024-2025,

αρχίζουν την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 και λήγουν την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024

Στην Α΄ Τάξη Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά φέτος παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 μέχρι και 31-12-2018

1 ΑίτησηΥπεύθυνη Δήλωση Θα την πάρετε από το Δημοτικό Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.
2 Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας Εκδίδεται από το  Δημοτικό Σχολείο.
3 α)Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

β)Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου

α)Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο.

β)Εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο στις 15/6 και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα στο δημοτικό.

4 Εμβόλια Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν  τα προβλεπόμενα εμβόλια και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
5 Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) Από κρατικό νοσοκομείο, Κέντρα Υγείας κ.λ.π ή ιδιώτη παιδίατρο, γενικό γιατρό. Προσκομίζεται μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου. Το σχετικό έντυπο θα το παραλάβετε από το Δημοτικό  σχολείο.
6 Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
7 Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, δικαστική απόφαση επιμέλειας ή ιδιωτικό συμφωνητικό
8 α) Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση

β) Πιθανή  μαθησιακή δυσκολία χρειάζεται διάγνωση από ΚΕΔΑΣΥ ή άλλο Ιατροπαιδαγωγικό  Κέντρο προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για πρόβλεψη υποστηρικτικού  θεσμού.  Εάν υπάρχει ήδη διάγνωση να ενημερώσετε τον  Διευθυντή.

9 Εάν κάποιο παιδί δεν φοίτησε σε Νηπιαγωγείο παρακαλούμε τους γονείς να απευθυνθούν στους Διευθυντές των σχολείων για να τους ενημερώσουν για την διαδικασία..

Για  εγγραφές αλλοδαπών μαθητών /τριών από χώρες του εξωτερικού,  ευάλωτων κοινωνικών ομάδων(Ρομά)& Πολιτών τρίτων  χωρών (Αιτούντων Διεθνούς Προστασίας και Ασύλου) και για  περισσότερες πληροφορίες,  απευθυνθείτε στους Διευθυντές των 2ου  & 18ου Δημ. Σχολείων Ευόσμου ή στα τηλέφωνα 2310767281 & 2310770471.

Οι εγγραφές γίνονται κατά τις εργάσιμες μέρες από τις 09:00 ως τις 11:00 το πρωί.

Οι εγγραφές θα γίνονται από το Δ/ντή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.

Όρια του 2ου και του 18ου

Screenshot 20240301 182110 Drive Screenshot 20240301 182135 Drive