ΣΧΗΜΑΤΑ: Ψηφιακές δραστηριότητες

• Πες μας τι σχήμα έχει; Μαθητής και γονείς ή αδέρφια κάνετε κλικ να γυρίσει ο τροχός. Αποκαλύπτεται ένα αντικείμενο και αν βρει ο παίκτης τι σχήμα έχει κερδίζει. Μπορείτε να κερδίζετε κάτι όπως μια σταφίδα, ένα κράκερ κλπ.

• Σχήματα υπάρχουν παντού! Εμφανίζεται ένα αντικείμενο και ο μαθητής κάνει κλικ σε ένα από τα 4 σχήματα που βλέπει από κάτω.

• Χώρισε τα σχήματα σε ομάδες. Ο ενήλικας βοηθά το παιδί να διαβάσει κάθε κατηγορία και με πατημένο το κλικ σύρει και αφήνει την κάθε εικόνα στη σωστή ομάδα.

• Γράψε τα ονόματα των βασικών σχημάτων. Αναγραμματισμός. Με πατημένο κλικ ο μαθητής σύρει και αφήνει κάθε γράμμα στη σωστή θέση. Συμβουλεύεται τη λέξη που ήδη αναγράφεται από πάνω δίπλα στην εικόνα.

• Παζλ τα τέσσερα βασικά σχήματα. (πατήστε στο φαντασματάκι για να εμφανιστεί η εικόνα, κάνετε επιλογή arrange ώστε να τακτοπιηθούν τα κομμάτια περιμετρικά και μεγιστοποιήστε το παράθυρο με το εικονίδιο κάτω αριστερά).
  • Παιχνίδι μνήμης. Βρείτε μαζί τα δύο ίδια σχήματα.