0 02 05 ca8eb0631c521a7fced11cb730ba962ab6ba7db1c735149eee504cb323bd40e1 c90a86a1b377eff3

Εβδομάδα παραδοσιακών παιχνιδιών στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου

«Α μπε μπα μπλομ»

Τα παραδοσιακά παιχνίδια αποτελούν έναν πυλώνα παράδοσης που μας συνδέει με το παρελθόν. Έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές παιδιών. Είναι τα παιχνίδια που διασκέδασαν μικρούς και μεγάλους, παιχνίδια με τα οποία σφυρηλατήθηκαν χαρακτήρες, διαμορφώθηκαν συνειδήσεις, γυμνάστηκαν σώματα και καλλιεργήθηκαν ψυχές.

Οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μαθήτριες των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Ε1 συγκέντρωσαν πληροφορίες από τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους για τα παιχνίδια που έπαιζαν σε μικρή ηλικία. Έμαθαν παιχνίδια δρόμου (κυνηγητό, αμπάριζα, «θα σου αρπάξω την ουρά»), ανταγωνιστικά παιχνίδια με κινήσεις (βαρελάκια), παιχνίδια με μίμηση (κλέφτες κι αστυνόμοι, μέλισσα, «η μικρή Ελένη», ο λύκος και το αρνί, μαντιλάκι), παιχνίδια με μαντέματα (χαλασμένο τηλέφωνο), παιχνίδια με τόπι (μήλα), παιχνίδια ανάπτυξης κινητικής ικανότητας (μπίλιες), παιχνίδια ανάπτυξης ακοής και αίσθησης χώρου (τυφλόμυγα), παιχνίδια παρατηρητικότητας και κινητικής ικανότητας (μήλα, κουτσό), παιχνίδια ανάπτυξης κινητικότητας (τσουβαλοδρομίες), παιχνίδια συγκέντρωσης, παρατηρητικότητας και αίσθησης χώρου (κεραμιδάκια ή τζαμί), παιχνίδια συγκέντρωσης, προσοχής και παρατηρητικότητας (ρόδες). Μύησαν μαθητές των άλλων τάξεων και τμημάτων του σχολείου μας σε αυτά.

Προέβησαν, επίσης, στη δημιουργία χειροποίητων παιχνιδιών (σβούρες, κούκλες, τόξο, σφεντόνα, τρίλιζα, τσιλίκι, βόλοι από πηλό, βόλοι από κερί, λαβύρινθος, κουμπιά ή βεντούζες, χαλασμένο τηλέφωνο, θέατρο σκιών κτλ.). Η αρωγή των γονιών τους σε αυτή την προσπάθεια ήταν σημαντική, καθώς τους προμήθευσαν υλικά που χρειάζονταν και έδωσαν πολύτιμες συμβουλές για τις κατασκευές!

Οι μεγάλοι πάντα θα θυμούνται με νοσταλγία τα παραδοσιακά παιχνίδια κι οι νεότεροι θα εκφράζονται για αυτά με θαυμασμό!

Ευχαριστούμε, παιδιά, για το υπέροχο ταξίδι στον χρόνο που πραγματοποιήσαμε όλοι μαζί!