Ο Καραγκιόζης και το μαγεμένο δεντρί

Την Πέμπτη 24-1-2019 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στη σκηνή του θεάτρου του σχολείου μας την καραγκιοζοπαίχτρια Ζωή Μαρίνου και το θίασό της στην παράσταση: «Ο Καραγκιόζης και το μαγεμένο δεντρί».

Η αγωνία των παιδιών είχε φτάσει στο απόγειό της από την αρχή της εβδομάδας. Ο αγαπημένος θεατρικός ήρωας τους θα έρχονταν στο σχολείο τους. Όταν ήρθε η μέρα, η χαρά ήταν απερίγραπτη! Από τη στιγμή που ξεκίνησε η παράσταση τα παιδιά δεν σταμάτησαν να γελούν με την καρδιά τους να τραγουδούν αφού υπήρχε ζωντανή μουσική που συνόδευε το έργο και να συμμετέχουν στην παράσταση, αφού η αλληλεπίδραση ήταν έντονη. Η ιστορία ήταν πολύ πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα.

Άλλη μια φορά διαπιστώθηκε ότι το θέατρο σκιών, ο Καραγκιόζης και η παρέα του είναι μέσα στην καρδιά των παιδιών, μιας και η αμεσότητα και το αστείρευτο χιούμορ που διαθέτουν οι παραστάσεις είναι μοναδικά στοιχεία.

Στο τέλος της παράστασης τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τους κυριότερους ήρωες του θεάτρου σκιών, να επεξεργαστούν τις φιγούρες, να γνωρίσουν κάποια χαρακτηριστικά του υλικού τους και μάθουν κάποια ιστορικά στοιχεία για την κατασκευή τους. Πριν αποχωρήσουμε από το θέατρο κάθε παιδί πήρε μαζί ως αναμνηστικό δωράκι μια φιγούρα για να τη φτιάξει μόνο του.

Όσο για εμάς τις δασκάλες…το μεγαλύτερο δώρο ήταν το χειροκρότημα που λάβαμε από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για την όμορφη μέρα και το χαμόγελο που βλέπαμε ζωγραφισμένο στα πρόσωπά τους.