Πανελλήνια μέρα κατά της σχολικής βίας

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων που προβλέπονται για την πανελλήνια μέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της πρώτης τάξης μας τραγούδησαν το γνωστό  τραγούδι του Λ. Κηλαηδόνη: «Ο ύμνος των μαύρων σκυλιών» με στίχους όμως διασκευασμένους. Έτσι ο νέος τίτλος που δόθηκε είναι: «Στη φιλία λέμε ΝΑΙ». Τα παιδάκια της πρώτης τάξης τραγούδησαν με ενθουσιασμό με τη συνοδεία της κ. Φλώρου, δασκάλας της μουσικής.

Έπειτα οι μαθητές της τάξης Γ΄2, οι οποίοι είχαν δημιουργήσει ένα πολύ μεγάλο χάρτινο πανό, μας είπαν «το αλφαβητάρι της φιλίας». Δηλαδή ακούσαμε λέξεις που έχουν σχέση με τη φιλία και όλες τις αξίες της ανθρώπινης συνύπαρξης γενικότερα. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα μέρα που οι μαθητές όλου του σχολείου συμμετείχαν και χειροκρότησαν τους συμμαθητές τους.