Η σχολική βιβλιοθήκη άνοιξε και σας περιμένει…

«…Όταν ήμουνα παιδί, έτρεχα ώρες ατέλειωτες στην στέπα, κυνηγώντας το ουράνιο τόξο… Τώρα ξέρω… Το ουράνιο τόξο είναι φτιαγμένο απ’ όλα τα όνειρα των παιδιών, απ’ όλα τα ποιήματα και τα παραμύθια των λαών. Το ουράνιο τόξο είναι ολάκερη η παιδική λογοτεχνία του πλανήτη μας, καμωμένο από την αγάπη, τη φιλία, την καλοσύνη που είναι μέσα στα βιβλία για τους νέους. Όσο πιο όμορφα τα βιβλία για τους νέους ανθρώπους τόσο πιο λαμπερό το ουράνιο τόξο, το σημείο της ειρήνης πάνω από τον κόσμο».

Ντορζίν Γκαρμάα    (ποιητής από τη Μογγολία)

«¨Όταν ήμουνα παιδί, »

Ανακοίνωση

Αγαπητά μας παιδιά, σας ενημερώνουμε πως κάθε Τρίτη στο πρώτο διάλειμμα και κάθε Πέμπτη στο δεύτερο διάλειμμα η βιβλιοθήκη του σχολείου μας  θα είναι ανοικτή και σας περιμένει  να δανειστείτε βιβλία. Επίσης, κατόπιν  συνεννόησης  με την κ. Χουλιάρα μπορείτε να επισκέπτεστε τη βιβλιοθήκη μας  με τους συμμαθητές/τριες και τους δασκάλους/ες σας και να περνάτε μια ξεχωριστή ώρα συντροφιά με τα βιβλία.