Μια πράξη προσφοράς

Άλλη χαρά δεν είναι πιο μεγάλη απ’ τη χαρά που δίνεις.

(Γ. Ρίτσος, «Πρωινό άστρο»)

Μια πράξη προσφοράς που πραγματοποίησαν τα παιδιά του Δ2  την χρονιά που πέρασε, μας παρουσιάζει η δασκάλα τους Σοφία Αρχοντάκη.

«Η ενότητα από το βιβλίο της  Γλώσσας: Όλοι μια αγκαλιά στάθηκε η αφορμή να γνωρίσουμε και να ενημερωθούμε για τις ανάγκες , τα προβλήματα και τα όνειρα  των παιδιών του τρίτου κόσμου. Η συγκίνηση που νιώσαμε για τη δύσκολη ζωή που βιώνουν, στάθηκε η αιτία για να εκτιμήσουμε τα δικά μας προνόμια και να προβληματιστούμε για την απουσία τους από τη δική τους ζωή. Με αυτές τις σκέψεις οργανώσαμε έναν έρανο ως ένδειξη αγάπης και συμπαράστασης σε παιδιά που η ποιότητα διαβίωσης εξαρτάται από τις προσφορές φιλανθρωπικών οργανώσεων. Τα παιδιά πήγαν στην τράπεζα και κατέθεσαν το ποσό που είχαν  συγκεντρώσει. Ως ανταπόδοση έλαβαν από τη Unicef  ευχαριστήρια επιστολή και Δίπλωμα που ανακηρύσσει την τάξη μας «Υπερασπιστή των Παιδιών». Έναν τίτλο που θα μας θυμίζει πόσο σημαντικό είναι να υπερασπιζόμαστε τους πιο αδύναμους από εμάς. Η χαρά των παιδιών είναι μεγάλη και σκοπεύουμε να κάνουμε κι έλλες πράξεις προσφοράς».

Μια μέρα αφιερωμένη στον αθλητισμό

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Πανελλήνια  Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Μια μέρα όπου τιμούμε τις αξίες και τις ιδέες της άθλησης. Οι γυμναστές μας Γιάννης Χαραλαμπόπουλος και Ειρήνη Φούγιαξη οργάνωσαν αθλητικές δράσεις στο σχολείο μας ανά τάξεις που διήρκησαν όλο το πρωινό ωράριο. Στην αρχή τα παιδιά έπαιξαν αθλητικά παιχνίδια, στη συνέχεια παρακολούθησαν βίντεο με θέμα τους αθλητικούς αγώνες στην Αρχαία Ελλάδα και στο τέλος της ημέρας οι μικρές τάξεις έλαβαν μέρος σε κινητές δραστηριότητες και οι μεγάλες σε ομαδικά αθλήματα.

Και του χρόνου