Επίσκεψη επαγγελματιών υγείας στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς σήμερα 15 Φεβρουαρίου 2024 κλιμάκιο της 2ης ΤΟΜΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ επισκέφθηκε το σχολείο μας  ομάδα επαγγελματιών υγείας με σκοπό την παροχή υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε οδοντιατρικός έλεγχος των μαθητών/τριών της Β τάξης Δημοτικού από την οδοντίατρο κυρία Ιγνατιάδη Παρθενόπη και ενημέρωση με θέμα:

1. “Γερά δόντια” από την επισκέπτρια Υγείας κ. Κουρσάρη Καλλιόπη  στους μαθητές των Β1 και Β2 τάξεων
  2. “Πρόληψη ατυχημάτων” από την νοσηλεύτρια κ.  Οικονόμου Θέμις στους μαθητές των Δ1 και Δ2 τάξεων στο πλαίσιο δράσεων και παρεμβάσεων προληπτικού χαρακτήρα σε μαθητές σχολικών μονάδων και αναγνωρίζοντας ότι η πρόληψη είναι σημαντικότερη από την αντιμετώπιση.

Ευχαριστούμε πολύ το κλιμάκιο και ευχόμαστε μια μακρά συνεργασία.