Στα πλαίσια της αδελφοποίησης της Γερμανικής πόλης Greifswald με το Δήμο Σάμου και του έτους Μαθηματικών 2018, μια ομάδα μαθητών από το Γυμνάσιο «Alexander von Humbold» της πόλης Greifswald φιλοξενήθηκε στη Σάμο από ομάδα μαθητών του ΓΕΛ Σάμου.

Τα παιδιά παρακολούθησαν στο ΓΕΛ Σάμου ένα μάθημα Μαθηματικών Β΄ Λυκείου (της ομάδας προσανατολισμού θετικής κατεύθυνσης).  Το μάθημα ανέλαβα να το κάνω εγώ και έγινε στην αγγλική γλώσσα, μιας και τα παιδιά από τη Γερμανία δεν μπορούσαν να το παρακολουθήσουν στα ελληνικά.

Η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη. Από την αντίδραση των παιδιών που παρακολούθησαν το μάθημα και από τα σχόλια που έκαναν στους δικούς μας μαθητές, τα πράγματα πήγαν πολύ καλά! Ο συνάδελφος μαθηματικός από τη Γερμανία που συνόδευσε τα παιδιά, θεώρησε ότι στοιχεία Αναλυτικής Γεωμετρίας θα διδαχθούν στην έκτη και τελευταία τάξη του σχολείου τους στη Γερμανία.

Δημιουργική Εργασία Άλγεβρας Α΄ Λυκείου 2017-2018

Comments 0 σχόλια »

Καλό κουράγιο σε όλους και σε όλες που θα συμμετάσχουν και να θυμάστε :

«τα μυαλά είναι όπως τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν μόνο όταν είναι ανοιχτά».

Συνεχίστε να χαμογελάτε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ 2018

Comments 0 σχόλια »

Με τη σημείωση ότι κάποιες ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  και πολλαπλής επιλογής αποτελούν μικρές ασκήσεις και δεν μπορούν να ζητηθούν στο Θέμα Α, που είναι αποκλειστικά θέμα θεωρίας.

Επανάληψη Άλγεβρας Β΄ Λυκείου

Επανάληψη Γεωμετρίας Β΄ Λυκείου

Επανάληψη Μαθηματικά Προσανατολισμού Β΄ Λυκείου

Comments 0 σχόλια »

Με τη σημείωση ότι κάποιες ερωτήσεις Σωστού – Λάθους και πολλαπλής επιλογής αποτελούν μικρές ασκήσεις και δεν μπορούν να ζητηθούν στο Θέμα Α, που είναι αποκλειστικά θέμα θεωρίας.

Επανάληψη Άλγεβρας Α΄ Λυκείου

Επανάληψη Γεωμετρίας Α΄ Λυκείου

ΘΕΜΑ Δ

Με αφορμή το πρώτο ερώτημα που ήταν θέμα εξετάσεων του Μαθηματικού Αθηνών, στο οποίο σπουδάζει η μεγάλη μου κόρη και μπορεί άνετα να προταθεί για θέμα εξετάσεων της μικρής μου κόρης !!!

Comments 0 σχόλια »

Μία κατηγοριοποίηση των ασκήσεων που δόθηκαν στη δημοσιότητα από την Τράπεζα Θεμάτων της  Β΄ Λυκείου.

Β΄Λυκείου Διανύσματα _Τράπεζα θεμάτων_

Β΄Λυκείου Ευθεία _Τράπεζα θεμάτων_