Στα πλαίσια της αδελφοποίησης της Γερμανικής πόλης Greifswald με το Δήμο Σάμου και του έτους Μαθηματικών 2018, μια ομάδα μαθητών από το Γυμνάσιο “Alexander von Humbold” της πόλης Greifswald φιλοξενήθηκε στη Σάμο από ομάδα μαθητών του ΓΕΛ Σάμου.

Τα παιδιά παρακολούθησαν στο ΓΕΛ Σάμου ένα μάθημα Μαθηματικών Β΄ Λυκείου (της ομάδας προσανατολισμού θετικής κατεύθυνσης).  Το μάθημα ανέλαβα να το κάνω εγώ και έγινε στην αγγλική γλώσσα, μιας και τα παιδιά από τη Γερμανία δεν μπορούσαν να το παρακολουθήσουν στα ελληνικά.

Η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη. Από την αντίδραση των παιδιών που παρακολούθησαν το μάθημα και από τα σχόλια που έκαναν στους δικούς μας μαθητές, τα πράγματα πήγαν πολύ καλά! Ο συνάδελφος μαθηματικός από τη Γερμανία που συνόδευσε τα παιδιά, θεώρησε ότι στοιχεία Αναλυτικής Γεωμετρίας θα διδαχθούν στην έκτη και τελευταία τάξη του σχολείου τους στη Γερμανία.

Τα σχόλια είναι κλειστά.