Αρχική » i-create » Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους

«ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ – ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ»

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε τα φετινά βραβεία του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους. Στην οργανωτική επιτροπή του διαγωνισμού υποβλήθηκαν φέτος:

• 168 ταινίες μικρού μήκους (μυθοπλασίας, τεκμηρίωσης και κινουμένου σχεδίου) από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια
  • 36 κινηματογραφικές αφίσες/εξώφυλλα
  • 20 πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις

Κατόπιν αξιολόγησης των δημιουργιών αυτών, ανακοινώνουμε ανά κατηγορία τις σχολικές μονάδες που διακρίνονται. Η Οργανωτική επιτροπή του διαγωνισμού και η επιτροπή αξιολόγησης συγχαίρει τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές αλλά και όσους βοήθησαν στην ολοκλήρωση των κινηματογραφικών αυτών δημιουργιών.

Screenshot 2016-03-31 10.43.12

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ , ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ 2ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:

«Δάγκωσε μια τάρτα, μη δαγκώνεις το διπλανό σου» του 13ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας«Είναι στα μόριά μας» του 17ου Δ.Σ. Αχαρνών

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας  ισοτίμως:

–  «Κύπρος, δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ» του 21ου Δ.Σ. Πατρών.

–  «Άπλωσε το χέρι» του 7ου Δ.Σ. Πρέβεζας

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ Καλύτερης Ταινίας Τεκμηρίωσης  ισοτίμως:

–  «Η ΔΙΑSOSΗ» του 9ου Δ.Σ. Αγίου Δημητρίου  Αττικής

«Άγρια Λεμόνια» του 2ου Δ.Σ. Αγριάς  Μαγνησίας

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΟ καλύτερης ταινίας Κινουμένου Σχεδίου

«Και η ζωή συνεχίζεται» του 1ου Δ.Σ. Ελευθερίου Κορδελιού (Θεσσαλονίκη)

ΒΡΑΒΕΙΑ  ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ –ΛΥΚΕΙΩΝ, ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Α’ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας: «Περίπατος», των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη (Θεσσαλονίκη)

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας : «Fortress Europe»,  του Εσπερινού Γυμνασίου-Λυκείου Κω.

Γ’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας: «Η Έκθεση»,  του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Δούκα (Αττική)

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ  Ταινίας Τεκμηρίωσης: «Ο θρύλος του Τζιμ Λόντου» του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Άργους.

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ  Ταινίας Τεκμηρίωσης: «Για την Ελλάδα, Στέλιο μου» του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Άργους.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΟ καλύτερης ταινίας Κινουμένου Σχεδίου: «Ο Ονειροπόλος» του Μειονοτικού Γυμνασίου-Λυκείου  Κομοτηνής.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΚΥΠΡΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΑ  ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ Μυθοπλασίας:  «Δύναμη Ψυχής», του Λυκείου Αγίου Νικολάου

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας : «Εξαρτήσεις», του Λυκείου  Εθνομάρτυρα Κυπριανού

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ:   «1974-2015. Η εισβολή της Τουρκίας στην Κύπρο. Τα ανθρώπινα δικαιώματα»,  του Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου.

ΕΠΑΙΝΟΣ Ταινίας ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ :   «Χάλκινη Πινακίδα Ιδαλίου»,  του Λυκείου Ιδαλίου.

Κατηγορία: Εξώφυλλα / κινηματογραφικές αφίσες

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

1ο Βραβείο: Δημ. Σχολείο Κατσικά Ιωαννίνων (ταινία «Κραυγή»)

2ο Βραβείο: 5ο Δημ. Σχολείο Καρδίτσας (ταινία «Το σκιάχτρο»)