Οι μαθητές/τριες του 4ου Νηπιαγωγείου Κέρκυρας  συμμετείχαν  στη δράση: ” ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ, ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ”, που οργανώθηκε από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.Έσπασαν μπαλόνια  σε μια συμβολική κίνηση  σπάζοντας τη σιωπή   και την ανοχή στη βία,

φωτο αντιγραφο

Επίσης  το σχολείο μας συμμετείχε στην διαδυκτιακή εκδήλωση ΠΔΕ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 06 111202Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 06 110323

Όρια σχολικής περιφέρειας του 4ου Νηπιαγωγείου Κέρκυρας

Αλκιβιάδη Δαρή – Μητροπολίτου Αθανασίου έως 49 – 4η πάροδος Μητροπολίτου
Αθανασίου ζυγοί αριθμοί – Αλκινόου από 96 και πάνω και 83 και πάνω – Δαλιέτου ζυγοί
αριθμοί- Κύπρου από 35 (μονοί) – Κώστα Γιωργάκη και πάροδοι- Εθνικού Σταδίου (μέχρι
διασταύρωση Εθν. Λευκίμμης)- Παγκρατέικα- Τριπουλέικα (μέχρι διασταύρωση Εθν.
Λευκίμμης)- Αναπαύσεως-Χρυσοστόμου Σμύρνης – Βλαχερνών- Θεοδώρου Δεσύλλα- Αγίων
Θεοδώρων- Δαίρπφελδ, Αναλήψεως, Ναυσικάς 2-1-3 (μέχρι πολυκατοικία Παμφίλη και
Λουτρά Μον Ρεπό) – Φιγαρέτο (μέχρι Στρατιάς και Φαιάκων) – Σχερίας – Εμ. Θεοτόκη.

Αναλυτικά περιλαμβάνει τις οδούς:

Αλκιβιάδου Δαρή και πάροδοι, Ιάσονος και Σωσιπάτρου και πάροδοι, Τριών Μαρτύρων και
πάροδοι, Αθηναγόρα Καββάδα και πάροδοι 1η, 2η, 3η και 4η, πάροδοι της Μητροπολίτου
Αθανασίου, Αλεξάνδρου Δεσύλλα και πάροδοι, Μητροπολίτου Αθανασίου μέχρι και τον
αριθμό 49, Βλαχερνών και πάροδοι, Κύπρου από 35 (μονοί), Δαλιέτου (ζυγοί), Οδυσσέως,
Αλκινόου από τους αριθμούς 96 και άνω και 83 και άνω, Εμμανουήλ Θεοτόκη, Βλαχερνών,
Κώστα Γιωργάκη και πάροδοι, Εθνικού Σταδίου (μέχρι διασταύρωση Εθν. Λευκίμμης),
Παγκρατέικα, Τριπουλέικα (μέχρι διασταύρωση Εθν. Λευκίμμης), Αναπάυσεως, Θεοδώρου
Δεσύλλα, πάροδοι Αγίων Θεοδώρων, Δαίρπφελδ, Αναλήψεως, Ναυσικάς 2-1-3 (μέχρι
πολυκατοικία Παμφίλη και Λουτρά Μον Ρεπό), Φιγαρέτο (μέχρι Στρατιάς και Φαιάκων),
Χρυσοστόμου Σμύρνης, 3η πάροδος Εθνικού Σταδίου.

Το Νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 στο χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου σε συνεργασία με την Ένωση Διπλωματούχων Ξεναγών Ιονίων Νήσων και Δυτικής Ελλάδας στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ξεναγού.

SID2024 Save the date

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Tο νηπιαγωγείο μας και φέτος συμμετείχε στην ημέρα ασφαλούς διαδικτύου και δήλωσε υποστηρικτής.

Οι γονείς μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα https://saferinternet4kids.gr/  και να βρείτε υλικό που θα σας βοηθήσει να ελέγχετε τη χρήση του διαδικτύου από τα παιδιά σας.

Παραμονή του Αγίου Σπυρίδωνα  και  το έθιμο των λουκουμάδων για άλλη μια φορά αναβίωσε στο σχολείο μας.Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων φρόντισε  γι αυτό και προσέφερε στα παιδιά πεντανόστιμους λουκουμάδες.

λουκουμαδες