MARCH: Making Science Real in Schools – Μεθοδολογίες και καλές πρακτικές στη διδακτική των Θετικών Επιστημών

Κωδικός Διάλεξης: 2015011.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Παρασκευή 18/12/15  16:30-18:00

march_logoΣε συνεργασία με το MARCH

Αίτηση Συμμετοχής

Επώνυμο Χιωτέλης Φωτογραφίαchiotelis
Όνομα Ιωάννης
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Φυσικός του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών.
Επώνυμο Τούρλος ΦωτογραφίαTourlos
Όνομα Ιωάννης
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Καθηγητής στο Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά
Αφίσα σεμιναρίου:
Webinar-34-afisa-Α3Webinar-34-afisa-Α3
Τίτλος Διάλεξης: MARCH: Making Science Real in SchoolsΜεθοδολογίες και καλές πρακτικές στη διδακτική των Θετικών Επιστημών
Περίληψη: Στο webinar θα παρουσιαστούν καλές πρακτικές διδασκαλίας των Θετικών Επιστημών όπως αυτές διαμορφώθηκαν από τη συνεργασία Ελλήνων εκπαιδευτικών σε workshop στην Αθήνας και Ευρωπαίων καθηγητών στο ISWAP workshop στη Σόφια.Ειδικότερα,  θα παρουσιαστούν καλές πρακτικές που αφορούν τη θεματική των βιώσιμων πόλεων:Φωτορύπανση: ιστορική μελέτη για μια σύγχρονη απειλή,Make Energy Real @ Education (MERE)Wide World Water – Νερό: το βασικό συστατικό της ζωής.
E-mail – URL
Ιωάννης Χιωτέλης
Ιωάννης Τούρλος
Διαφάνειες:  Ι Χιωτέλη, Ι. Τούρλου, Σ. Παπαδημητρίου (Εισαγωγή)