ΠΑΣΧΑ 5ο ΜΕΡΟΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Β’ ΜΕΡΟΣ

Μεγάλη Πέμπτη

Γιάννης Ρίτσος, Όνειρο καλοκαιρινού μεσημεριού
“Χριστέ μου, γιατί φόρεσες αυτό μακρύ πένθιμο φουστάνι κι
αυτά τ’ αγκάθια στο κεφάλι σου;
Χάθηκαν τα λουλούδια;
Ή τάχατε, αν φορούσες παπαρούνες πάνου στ’ αχτένιστα μαλλιά
δε θα σ’ την πόρτα του ουρανού;

Η Μεγάλη Πέμπτη σύμφωνα με τον Χριστιανισμό είναι η ιερή μέρα κατά την οποία εορτάζεται ο Μυστικός Δείπνος του Ιησού Χριστού με τους 12 Αποστόλους. Η ημέρα αυτή είναι η τέταρτη ημέρα της Μεγάλης Εβδομάδας, της εβδομάδας δηλαδή η οποία προηγείται και καταλήγει στη γιορτή του Πάσχα.

Αλκίνοος Ιωαννίδης – Μεγάλη Πέμπτη

Την Μεγάλη Πέμπτη αναβιώνουν στην Εκκλησία μας, τα γεγονότα της τελευταίας ημέρας της ζωής του Ιησού Χριστού στη Γη. Όπως μας αναφέρουν τα Ευαγγέλια, ο Χριστός θέλησε πριν θυσιαστεί για την σωτηρία των ανθρώπων, να δειπνήσει για τελευταία φορά με τους μαθητές του. Ο δείπνος αυτός είναι ο γνωστός μας Μυστικός Δείπνος. Έλαβε χώρα σε ένα υπερώο (σε ένα πατάρι δηλαδή) κάποιου σπιτιού της Ιερουσαλήμ, στο οποίο κρυφά συνέφαγαν οι μαθητές και ο Ιησούς. Πριν ξεκινήσει ο Δείπνος, ο Χριστός πήρε μια λεκάνη με νερό και έπλυνε τα πόδια των μαθητών του.

Μεγάλη Πέμπτη: Οι συμβολισμοί του Μυστικού Δείπνου
Σύνθεση CNN Greece. Επάνω αριστερά: Ο Μυστικός Δείπνος, τοιχογραφία του εξωνάρθηκα της Ι. Μ. Βατοπεδίου. Επάνω δεξιά: Reuters/David Mdzinarishvili. Kάτω αριστερά: Matt McClain/Getty Images/Ideal Image. Kατω δεξιά: Ο Μυστικός Δείπνος του Λεοντάρντο Ντα Βίντσι.
Το Θείο Δράμα κορυφώνεται και η υμνογραφία της ημέρας είναι σχετική με τα Πάθη του Χριστού, τη Σταύρωση και το θάνατό Του.
Μεγάλη Πέμπτη - Πάσχα

Σήμερον κρεμάται επί ξύλου…

Σήμερον κρεμάται επί ξύλου,
ο εν ύδασι την γην κρεμάσας.
Στέφανον εξ ακανθών περιτίθεται,
ο των αγγέλων βασιλεύς.
Ψευδή πορφύραν περιβάλλεται
ο περιβάλλων τον ουρανόν εν νεφέλαις.
Ράπισμα κατεδέξατο,
ο εν Ιορδάνη ελευθερώσας τον Αδάμ.
Ήλοις προσηλώθη,
ο Νυμφίος της Εκκλησίας.
Λόγχη εκεντήθη, ο Υιός της Παρθένου.
Προσκυνούμεν σου τα Πάθη, Χριστέ.
Δείξον ημίν και την ένδοξόν σου Ανάστασιν.

Προς το τέλος της οδεύει η Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς την Μεγάλη Πέμπτη κορυφώνεται το Θείο,με τη Σταύρωση του Ιησού Χριστού, στην πορεία προς την Ανάσταση και το Πάσχα.

Μεγάλη Παρασκευή

Νίκου Γκάτσου, “Μέρες Επιταφίου”

Μεγάλη Παρασκευή
Βαριά τα βήματά μου σέρνω
στο φως της μέρας το θαμπό
κρίνα της άνοιξης σου φέρνω
και στο σταυρό σου τ’ ακουμπώ
φίλε δακρυοπότιστε
των πρωτίστων πρώτιστε.

θρήνος Μ. Παρασκευής

Μεγάλη Παρασκευή - Πάσχα

Η Μεγάλη Παρασκευή είναι μέρα απόλυτου πένθους για όλη την Χριστιανοσύνη, απόλυτης αργίας και νηστείας, η μέρα που γίνεται η κορύφωση του Θείου Δράματος, όπου κορυφώνονται τα Πάθη του Χριστού και γίνεται η σταύρωση του Χριστού το ξημέρωμα τις ίδιας μέρας, για να ακολουθήσει η Ανάσταση και το Πάσχα.

Το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής γίνεται ο στολισμός του Επιταφίου στις εκκλησίες. Αρχικά ψάλλονται οι Μεγάλες Ώρες, που περιέχουν ψαλμούς, τροπάρια, Αποστόλους, Ευαγγέλια και Ευχές. Στη συνέχεια ψάλλεται ο Εσπερινός της Μεγάλης Παρασκευής και γίνεται η Αποκαθήλωση του Εσταυρωμένου. Ακολούθως, τοποθετείται στο Ιερό Κουβούκλιο ένα ύφασμα, πάνω στο οποίο έχει κεντηθεί ή ζωγραφιστεί ο Κύριος, νεκρός. Το ύφασμα αυτό λέγεται Επιτάφιος.

Ύμνοι και Άσματα της Μ. Παρασκευής

Π. Τόνιος

Ο επιτάφιος

ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΣ

Και φτάνουμε σήμερα στην κορύφωση του θείου δράματος. Τα παιδιά μαθαίνουν για τα γεγονότα της Μ. Πέμπτης και της Μ. Παρασκευής.Μαθαίνουν για τα ήθηκαι έθιμα των δύο αυτών ημερών όπως και για τους θρύλους και τις παραδόσεις που υπάρχουν σε πολλές περιοχές της πατρίδας μας.

Παρουσιάσεις

Στους πιο κάτω συνδέσμους πατώντας επάνω μπορείτε να βείτε τις παρουσιάσεις του μαθήματος όπως αυτές πραγματοποιήθηκαν στην ψηφιακή μας τάξη.

ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ Μ. ΠΕΜΠΤΗΣ

ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ Μ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΘΡΥΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ

ΗΘΗ ΚAI ΕΘΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ταινία

Χειροτεχνία-ζωγραφική

●Χειροτεχνία:Κατασκευή πασχαλινού καλαθιού.

Πασχαλινό καλαθάκι

Ζωγραφική: Η συγκεκριμένη δραστηριότητα δεν πραγματο ποιήθηκε στην τάξη, δόθηκε για όποιο παιδί ήθελε να την κάνει κάποια άλλη στιγμή.

Το αυγοτόσπιτο

●Καρτέλες συλλαβισμού του γράμματος Λλ.

Φύλλο εργασίας για το Λλ

Για εκτύπωση:

Το γράμμα Λλ

Επανάληψη των αριθμών 1-6 και διδασκαλία του αριθμού 7

ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ 1-7

Φύλλο εργασίας για τον αριθμό 7

Ο αριθμός 7

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Ταινία

Μία όμορφη ταινία κινουμένων σχεδίων από τα παλιά.

Παραμύθι

Ένα παραμύθι σε μορφή pdf για να διαβάσετε μαζί με τα παιδιά.

Ποιος θα βάψει τα αυγά;

Πασχαλινή δραστηριότητα