ΠΑΣΧΑ 2ο ΜΕΡΟΣ

ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Η ζωή του Χριστού μέσα από εικόνες

Χρήστος Αντωναρόπουλος

Υιός του Θεού, Θεάνθρωπος, το δεύτερο πρόσωπο της Αγίας Τριάδας και Ιδρυτής του Χριστιανισμού, της πρώτης σε απήχηση θρησκείας του κόσμου. Τις όποιες πληροφορίες για την επίγεια ζωή του τις αντλούμε από τη Καινή Διαθήκη και πολύ λιγότερο από τις ιστορικές πηγές της εποχής του. Στην εποχή του, την Ιουδαία κυβερνούσαν καταπιεστικά η Ηρωδιανή δυναστεία, που ήταν εξαρτημένη από τους Ρωμαίους

Ο Ιησούς γεννήθηκε στη Βηθλεέμ της Ιουδαίας, περί το 6 π.Χ, με θαυμαστό τρόπο, σύμφωνα με τη χριστιανική παράδοση, από την Παρθένο Μαρία, μέσα σ’ ένα σπήλαιο που χρησίμευε ως σταύλος. Οκτώ ημέρες μετά τη γέννησή του δόθηκε στο θείο βρέφος το όνομα Ιησούς, που σημαίνει «Ο Γιαχβέ (Θεός) συντρέχει» στα αραμαϊκά.

Λίγο αργότερα, ο Ιωσήφ, σύμφωνα με προσταγή Αγγέλου του Κυρίου, παρέλαβε τη μητέρα και τον Ιησού κι έφυγε για την Αίγυπτο, επειδή ο βασιλιάς της Ιουδαίας Ηρώδης σχεδίαζε να φονεύσει το θείο βρέφος. Μετά το θάνατο του Ηρώδη, ο Ιωσήφ και η Μαρία μαζί με το παιδί επέστρεψαν κι εγκαταστάθηκαν στη Ναζαρέτ της Γαλιλαίας. Όταν ο Ιησούς έγινε δώδεκα ετών, οι γονείς του τον πήγαν στα Ιεροσόλυμα, για να γιορτάσουν εκεί το Πάσχα. Στην επιστροφή, ο Ιωσήφ και η Μαρία ανακάλυψαν ότι απουσίαζε ο Ιησούς κι επέστρεψαν γεμάτοι αγωνία στα Ιεροσόλυμα. Εκεί τον βρήκαν να κάθεται μαζί με τους ιερείς και τους διδασκάλους στο Ναό και να τους καταπλήσσει με την κρίση και τη σοφία του. Αφού επέστρεψαν στη Ναζαρέτ, ο Ιησούς έμεινε μαζί τους και βοηθούσε στις δουλειές τον ξυλουργό πατέρα του.

Πιέρο ντελα Φραντσέσκα: «Η Βάπτιση του Χριστού»

Όταν έγινε τριάντα ετών, πήγε στον Ιορδάνη ποταμό, παρουσιάσθηκε στον Ιωάννη τον Πρόδρομο και Βαπτιστή και του ζήτησε να τον βαπτίσει. Κατά τη βάπτισή του ακούστηκε φωνή Κυρίου, που έλεγε: «Αυτός είναι ο υιός μου ο αγαπητός, στον οποίο με χαρά μου ανέθεσα να σώσει το κόσμο» κι εφάνη το Άγιο Πνεύμα να κατεβαίνει από τον ουρανό «εν είδει περιστεράς».

Ραφαήλ: «Το θαύμα στη λίμνη Γενησαρέτ»

Κατόπιν διάλεξε ως συνεργάτες του δώδεκα μαθητές, τους οποίους ονόμασε αποστόλους. Με τους απλοϊκούς αυτούς ανθρώπους, οι περισσότεροι από τους οποίους ήταν ψαράδες, άρχισε το θείο έργο του. Εκτός από τους φανερούς συνεργάτες του υπήρχαν κι άλλοι μαθητές του Ιησού που ήταν κρυφοί, όπως ο Νικόδημος, Ιουδαίος άρχοντας και ο Ιωσήφ, βουλευτής από την Αριμαθαία. Τον ακολουθούσαν επίσης και πολλές γυναίκες, αφοσιωμένες μαθήτριές του, όπως η Μάρθα, συγγενής της Θεοτόκου, η Μαρία η Μαγδαληνή, η Σαλώμη, η Μάρθα και η Μαρία, αδελφές του Λαζάρου.

The Raising of Lazarus, Sebastiano del Piombo, 1517-19

Σε όλο το διάστημα της επίγειας ζωής του ο Ιησούς κήρυττε το λόγο του Θεού στους ανθρώπους. Χρησιμοποιούσε πάντα τις κατάλληλες περιστάσεις και μιλώντας μεταχειριζόταν ζωηρές εικόνες και παρομοιώσεις για να περάσει το μήνυμα της λυτρωτικής αγάπης του Θεού για όλους τους ανθρώπους. Θαυμάσιες ήταν οι παραβολές του, στις οποίες παρουσίαζε σκηνές από την καθημερινή ζωή, που σε συνδυασμό με τις εκπληκτικές θεραπευτικές του ικανότητες, γέμιζε με ελπίδα και ενθουσιασμό τις ψυχές του απλού λαού. Τη διδασκαλία του παρομοίαζε με λυχνάρι που τοποθετούν στον λυχνοστάτη, για να σκορπίζει το φως του παντού.

Στο σημερινό μας μάθημα ξεκίνησε η γνωριμία των παδιών με τη ζωή του Χριστού. Το ταξίδι μας ξεκίνησε με τον Ευαγγελισμό της Παναγίας και έφτασε μέχρι πρίν από το Σάββατο του Λαζάρου.Ο βίος του είναι τόσο μεγάλος, οπότε εμείς σταθήκαμε στα σημαντικότερα γεγονότα έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα για το πρώσοπό του.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Στον πιο κάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε την παρουσίαση έτσι όπως έγινε στο μάθημά μας.

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Η ΚΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΥΓΑ

ΧΕΙΡΟΤΕΝΙΑ

Πασχαλίτσα

Η πασχαλίτσα

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Επανάληψη στους αριθμούς από το1-6

Αφίσες με τους αριθμούς

Το υλικό μπορείτε να το δείτε πατώντας πάνω στον σύνδεσμο.

ΑΦΙΣΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

Φύλλο εργασίας

Για εκτύπωση:

Τα λαγουδάκια παίζουν με τους αριθμούς

ΓΛΩΣΣΑ

Με αφορμή λέξεις σχετικές με το Πάσχα μάθαμε το γράμμα Λλ όπως λαμπάδα, Λαμπρή,λαμπρίτσα,λαγός.

Καρτέλες

-Γλωσσοδέτης

-Ο γλωσσοδέτης του γράμματος Λλ όπως λαγός, λαμπάδα(ας προσπαθήσουμε να τον μάθουμε).

Για το λεξικό μας

Για εκτύπωση:

Βρίσκω λέξεις από το γράμμα Λλ

Φύλλα εργασίας για το Λλ

Το παζλ του γράμματος Λλ

Βρίσκω το δρόμο για την λαμπάδα με την βοήθεια του Λλ

Πασχαλινά τραγούδια
ΠΑΣΧΑΛΙΝΟΣ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ