Τι είναι όμως ένα wiki;

Το wiki ανήκει στη σειρά των εργαλείων του WEB 2.0 και είναι μια σειρά ιστοσελίδων στο διαδίκτυο, οι οποίες μπορούν πολύ εύκολα να δημιουργηθούν από οποιονδήποτε. Είναι συνεργατικός διαδικτυακός χώρος στον οποίο μπορείτε να δημιουργήσετε και να μοιραστείτε πληροφορίες με άλλους χρήστες.

Τα wikis είναι εργαλεία για να μοιράζεται κανείς κείμενα, πληροφορίες, δεδομένα κ.α. με μέγιστο πλεονέκτημα τη δυνατότητα συνεισφοράς από απεριόριστο αριθμό χρηστών. Η διαφορά τους από πολλά άλλα συστήματα είναι ότι ενθαρρύνουν τη διαδραστικότητα, τη συνεισφορά στην κοινότητα, τη διασταύρωση πληροφοριών και απόψεων στην ίδια πλατφόρμα.

Μια από τις ιδανικότερες χρήσεις τους είναι η αξιοποίησή τους σε σχολικές τάξεις και κοινότητες που επενδύουν στη συνεργατική μάθηση. Φανταστείτε έναν εκπαιδευτικό που στήνει ένα wiki για να διδάξει το μάθημά του. Μεταφέρει εκεί την ύλη του μαθήματος και προσκαλεί τους μαθητές του να εγγραφούν και να συνεισφέρουν με πληροφορίες, φωτογραφίες, links, σχόλια, χάρτες και ό,τι άλλο σχετικό απ’ το Διαδίκτυο. Ο καθένας τους μπορεί να τροποποιήσει την πληροφορία που θα βρει γραμμένη από τον καθηγητή και τους συμμαθητές του και να προσθέσει κάτι δικό του.

Υπάρχουν μερικά wikis που είναι ανοικτά στο ευρύ κοινό όπως η wikipedia  Όμως το λογισμικό που συστήνω για να δημιουργήσετε το δικό σας wiki (pbworks) απαιτεί από τους χρήστες να έχουν έναν κωδικό πρόσβασης – αυτό το οποίο θα προστατεύει τους μαθητές σας. Μπορείτε να κάνετε το wiki σας προσβάσιμο σε όλους αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι κρατούν τα wikis τους ιδιωτικά, για να εργάζονται μόνο με συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων και αυτή είναι επιλογή που προτείνεται για τους μαθητές σας.

Ένα wiki είναι συνεργατικό, δεδομένου ότι μπορεί να ενημερώνεται και να επεξεργάζεται από πολλά άτομα. Το περιεχόμενο ενός wiki εξαρτάται από εσάς, και από αυτά που οι μαθητές σας θα ήθελαν να γράφουν σε αυτό. Ένα wiki αποτελείται συνήθως από κείμενο, αλλά μπορεί επίσης να περιλαμβάνει και φωτογραφίες, βίντεο, καθώς και άλλα χρήσιμα εργαλεία.

Δείτε σε βίντεο τι σημαίνει wiki και σε άλλο άρθρο θα δούμε πως μπορούμε να φτιάξουμε ένα δικό μας και πως μπορούμε να δουλεύουμε σε αυτό:

Φτιάξτε ένα δικό σας

Δοκιμάστε να φτιάξετε δικά σας wiki ξεκινώντας από εδώ (pbworks) που δίνει 2gb δωρεάν χώρο, επιτρέπει απεριόριστους χρήστες, μπορείτε να επιλέξετε αν θα είναι ορατό σε όλους (public) ή μόνο σε όσους προσκαλείτε εσείς (private). Ορίζετε δικαιώματα για κάθε χρήστη (editor, writer, κ.α.) για το τι θα επεξεργάζεται και τι όχι και το κυριότερο απ’ όλα είναι τόσο εύκολο στη χρήση που μπορεί να δουλευτεί άνετα από καθηγητές και μαθητές χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις στη πληροφορική (αν μπορεί κάποιος να γράψει σε ένα αρχείο word είναι αρκετό). Φυσικά υπάρχουν κι άλλες επιλογές όπως:

www.wikispaces.com – δωρεάν (μέχρι 2 GB) για ομάδες χρηστών

www.mediawiki.org – πολύ καλό στο στυλ του wikipedia αλλά απαιτεί εγκατάσταση σε δικό σας χώρο (π.χ. στο ΠΣΔ) και είναι λίγο δύσχρηστο για τα παιδιά

www.atwiki.com