Αρχείο για "17 Αυγούστου 2012"

Δωρεάν online επεξεργασία αρχείων pdf.

Αν θέλετε να επεξεργαστείτε τα pdf αρχεία σας και δεν θέλετε να εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας το Acrobat Professional η κάποιο άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας pdf σαν το PrimoPDF και το Foxit Reader , τότε σας προτείνω το PDF Hammer. Κάντε upload το pdf αρχείο σας, αλλάξτε τη σειρά των σελίδων, διαγράψτε κάποια σελίδα και πατήστε Export Final PDF για να κατεβάστε το αρχείο στον υπολογιστή σας.

Προσθέστε εύκολα στο Powerpoint βίντεο απο το Youtube!

Προσθέστε εύκολα στο Powerpoint βίντεο απο το Youtube!!!

Αν θέλετε να προσθέσετε εύκολα βίντεο από το youtube στις παρουσιάσεις σας στο Powerpoint, σας προτείνω το δωρεάν YTV add-in. Αφου το εγκαταστήσετε, δώστε την διεύθυνση του βίντεο που θέλετε να προσθέσετε (π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=2G9fkvBzzQE ) και ακολουθείστε τα βήματα που σας προτείνει η εφαρμογή. Το μόνο που απαιτείται είναι σύνδεση στο internet.

PptPlex – και εντυπωσιάστε με τις παρουσιάσεις σας.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διάφορα στυλ για επιτυχημένες διαδραστικές παρουσιάσεις και να εντυπωσιάσετε το κοινό σας με το pptPlex, ένα δωρεάν πρόσθετο για το PowerPoint 2007/2010 από το Office Labs. Μπορείτε να οργανώσετε όλες τις διαφάνειες σε ένα μεγάλο καμβά με pan και ζουμ και να περιηγηθείτε από τη μια διαφάνεια στην άλλη. Στη κλασική παρουσίαση του Powerpoint,οι διαφάνειες κινούνται σε γραμμική μορφή, με το pptPlex οι διαφάνειες μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε στον καμβά για να πλοηγηθείτε. Μπορείτε επίσης να εισάγετε ένα υπολογιστικό φύλλο Excel ή ένα έγγραφο του Word και το περιεχόμενό τους θα εμφανίζεται ζωντανά κατά τη στιγμή της παρουσίασης.

Zii – Το εργαλείο για τις παρουσιάσεις και τους σχολιασμούς σας.

Αν θέλετε ένα δωρεάν πρόγραμμα για έλεγχο των παρουσιάσεων από απόσταση, τότε σας προτείνω το Zii. Με το Zii μπορείτε να ελέγξετε τον υπολογιστή σας με τη χρήση ενός Wiimote από απόσταση (10 m), να μεγεθύνετε και να σχεδιάσετε την επιφάνεια εργασίας σας. Το Zii έχει δύο τρόπους λειτουργίας (Normal Mode & Zoom Draw Mode): Στην κανονική λειτουργία(Normal Mode), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά του Wiimote για τον έλεγχο του υπολογιστή σας. Στην λειτουργία Zoom Draw μπορείτε να να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά του Wiimote για να μεγεθύνετε να σχεδιάσετε και να μετακινήστε την επιφάνεια εργασίας σας. Για να λειτουργήσει το Zii πρέπει να έχετε ένα Wiimote και ένα PC με δυνατότητα Bluetooth. Πρώτα πρέπει να συνδέσετε Wiimote στον υπολογιστή σας μέσω Bluetooth, και μετά το Ζii. Το Zii απαιτεί Microsoft. NET 3.5 (ή νεότερο).Το Zii λειτουργεί σε όλες τις εκδόσεις των Windows.

Αποστολή φαξ μέσω Internet, δωρεάν

Δεν είναι πολύ συχνό φαινόμενο να χρειαζόμαστε στην εποχή μας την αποστολή ενός φαξ, καθώς το email καλύπτει την απαρχαιωμένη αυτή υπηρεσία. Επειδή όμως υπάρχουν ακόμα αρκετές περιπτώσεις στις οποίες σίγουρα θα σας έχει χρειαστεί, ας δούμε δύο υπηρεσίες για την αποστολή φαξ μέσω Internet.
Η πρώτη είναι το FaxZero, ένα website που μας επιτρέπει να ανεβάσουμε αρχεία PDF ή DOC και να τα στείλουμε σε έναν αριθμό fax, δωρεάν. Μπορούμε να στείλουμε έως 2 φαξ την ημέρα και έως 3 σελίδες το καθένα. Μπορούμε να πληρώσουμε για περισσότερα φαξ.
Η δεύτερη υπηρεσία είναι το Qipit, που επιτρέπει να ανεβάσουμε εικόνες. Το Qipit θα διορθώσει αυτόματα την αντίθεση της εικόνας ώστε να την κάνει ευανάγνωστη και μπορεί να τη μετατρέψει και σε pdf ώστε να το στείλουμε και με Email. Επιτρέπετε να στείλουμε έως 5 φαξ την εβδομάδα, δωρεάν.

Επεξεργασία αρχείων PDF, δωρεάν

Τα αρχεία PDF είναι δημοφιλή γιατί δουλεύουν σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, αλλά δεν μπορούν να επεξεργαστούν, εκτός αν έχουμε κάποιο επαγγελματικό λογισμικό.

Παρακάτω υπάρχουν λύσεις για επεξεργασία αρχείων PDF χωρίς κόστος.

1. PDFXChange

Πρόκειται για μία desktop εφαρμογή που μας επιτρέπει να επεξεργαζόμαστε τα PDF αρχεία. Μπορούμε να εισάγουμε εικόνες, κείμενα κ.λ.π.

2.FillAnyPDF

επεξεργασία pdf
To FillAnyPDF είναι ένα online εργαλείο που μας επιτρέπει να επεξεργαζόμαστε τα αρχεία PDF, δωρεάν, ενσωματώνοντας εικόνες, προσθέτοντας κείμενο κλπ, απλά ανεβάζοντας το επιπλέον υλικό στο site της υπηρεσίας.

3. PDF Escape

επεξεργασία pdf
Ένα ακόμα online εργαλείο για επεξεργασία αρχείων PDF. Αντίθετα με τα παραπάνω εργαλεία, επίσης βοηθάει στην επεξεργασία των αρχείων που είναι προστατευμένα με κωδικό.