Συμπληρωματικές οδηγίες διδασκαλίαςτου μαθήματος της Ιστορίας

Συμπληρωματικές οδηγίες διδασκαλίας για τη διαχείριση της ύλης του μαθήματος της Ιστορίας των Γ ́, Δ ́, Ε ́ και ΣΤ ́ τάξεων του Δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2019-2020, εξέδωσε σήμερα το υπουργείο Παιδείας,μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Πράξη 40/03-10- 2019 του Δ.Σ.).

ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΔΗΓΙΕΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ – REFUGEE EDUCATION

Προόσφυγες: Επιμορφωτικές Δράσεις για την υποστήριξη της εκπαίδευσης παιδιών προσφύγων – Εκπαιδευτικό Υλικό: http://iep.edu.gr/refugees/

Τάξεις υποδοχής υλικόhttp://iep.edu.gr/el/component/k2/content/52-takseis-ypodoxis

ΔΥΕΠhttp://iep.edu.gr/el/component/k2/content/51-dyep

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών

Βασικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, διάρκειας 16 ωρών, κόστος 50 ευρώ το άτομο. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει Ευρωπαϊκό Δίπλωμα Πρώτων Βοηθειών (EFAC/AED), με ισχύ 3 χρόνια και βιβλίο Πρώτων Βοηθειών, έκδοσης 2016.
Σημαντική σημείωση: Για τους Εκπαιδευτικούς παρέχεται έκπτωση 50% επί της αναγραφόμενης τιμής, δηλαδή το κόστος είναι 25 ευρώ.

Oι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εργαστήρι Ψηφιακής Αφήγησης – Δήμητρα Θεοδοσιάδου

Στα πλαίσια των δράσεων ενδυνάμωσης του ρόλου του εκπαιδευτικού στο σύγχρονο σχολείο, 9/9/2019 σας παραθέτουμε την σελίδα εργασίας της ημερίδας:

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

«Η ενδυνάμωση του ρόλου του εκπαιδευτικού στο σύγχρονο σχολείο – Επιμορφωτικά εργαστήρια 9ης Σεπτεμβρίου στο 12ο Δ.Σ. Δράμας»

ΑΙΘΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ

Από την εικόνα στον λόγο Οι εικαστικές τέχνες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΟΥ
Το εργαστήριο «Μαθήματα ζωής» θα πραγματοποιηθεί τελικά στα γραφεία του Ερυθρού Σταυρού, στον κόμβο της Ταξιαρχίας ΤΗΛ. 25210-32361 την ίδια ώρα 0900-1200.
Τα εργαστήρια που δεν έχουν κλείσει και παραμένουν ανοικτοί οι σύνδεσμοι για εγγραφές είναι τα παρακάτω:
Η βελτίωσης της συνοχής της σχολικής τάξης-Βιωματικό εργαστήρι (Λαφτσίδου Κυριακή και Χατζηιωαννίδου Βιργινία): ΕΔΩ
Ψηφιακή Γραφή (Θεοδοσιάδου Δήμητρα): ΕΔΩ
Μαθηματικά επίλυση & δημιουργία προβλήματος(Τζούλης Παρασχίδης): ΕΔΩ
Προβληματισμοί σε βασικές έννοιες της Ιστορίας(Καζάκης Δημήτρης): ΕΔΩ
Επιτρέψτε μου να επαναλάβω, ότι η εγγραφή των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών είναι απαραίτητη για την ομαλή διοργάνωση των εργαστηρίων.
Υπενθυμίζω, ότι το εργαστήριο Πηλοπλαστικής θα γίνει την ίδια ώρα 09.00 στο Ειδικό Επαγγελματικό Λύκειο Δράμας(δίπλα στο 2ο Γυμνάσιο Δράμας, Δημ. Γούναρη 7,τηλ. 2521095457).
Με έμφαση λοιπόν στην αλληλοεπίδραση και στην ανταλλαγή απόψεων, οι συμμετέχοντες των εργαστηρίων μπορούν να έχουν μαζί τους ένα μολύβι ή στυλό, για δε το εργαστήριο πηλοπλαστικής, οι συμμετέχοντες θα έχουν απαραίτητα μαζί τους ένα πρόχειρο πουκάμισο ή μια ποδιά.

Συμμετέχοντες Δημιουργική Γραφή & Τέχνη Συμμετέχοντες Διαχείριση της φωνής Συμμετέχοντες Μαθήματα Ζωής ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ Συμμετέχοντες Πηλοπλαστική

Πρόσκληση:Επιμορφωτικά εργαστήρια Σεπτεμβρίου στο 12ο ΔΣ Δράμας

Περιλήψεις των εργαστηρίων:Περιλήψεις Εργαστηρίων Σεπτεμβρίου

Εξορθολογισμός της ύλης-Οδηγίες ΙΕΠ