Αρχεία για 31 Ιανουαρίου 2017

Τεύκρος Μιχαηλίδης: Η μείωση της ύλης ενισχύει την παπαγαλία »

«Τι γνωρίζετε για τη μάχη του Μαραθώνα; Ο μαθητής που απαντά “τίποτα” έχει απαντήσει ορθά και θα έπρεπε να βαθμολογείται με άριστα! Κι όμως, αυτό το είδος της ερώτησης τίθεται πολύ συχνά σε εξετάσεις. Γιατί; Η διατύπωσή της είναι νομικά κατοχυρωμένη για να υποχρεώνει το μαθητή να παπαγαλίζει το βιβλίο. Συνεπώς είναι και τελείως άχρηστη» […]

Το Υπουργείο διαψεύδει… Tο esos.gr δημοσιεύει φωτοτυπία της τροπολογίας στην Βουλή των Ελλήνων »

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων διαψεύδει την πρόθεση «με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο» ότι προτίθεται να επαναφέρει διάταξη για τη διαγραφή από τους πίνακες αναπληρωτών, για την τρέχουσα και την επόμενη σχολική χρονιά, όταν δεν προσέρχονται για ανάληψη υπηρεσίας μετά την πρόσληψη τους, το esos.gr, επιβεβαιώνει την πρόθεση με …«τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο»!