Αρχεία για 29 Ιανουαρίου 2017

ΔΟΕ: Επιτακτική η ανάγκη κάλυψης των λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων. Άμεση ανάγκη για έκτακτο κονδύλιο θέρμανσης »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. έχει επανειλημμένα τονίσει και αναδείξει το τεράστιο πρόβλημα που αφορά στις περικοπές των λειτουργικών δαπανών στα σχολεία οι οποίες εφαρμόζονται εδώ και χρόνια από τις μνημονιακές κυβερνήσεις, υποβαθμίζοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμα περισσότερο τη λειτουργία του δημόσιου σχολείου.

ΔΟΕ: Συμπαράσταση στο διωκόμενο συνάδελφο Σεραφείμ Ρίζο »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. δηλώνει τη στήριξή του στο συνάδελφο Σεραφείμ Ρίζο, μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Χανίων,  που  δικάζεται στις 31 Ιανουαρίου μετά από μήνυση της Χρυσής Αυγής, με την κατηγορία ότι «παρακίνησε άγνωστα άτομα να χτυπήσουν μέλος της  τον Ιούνιο του 2012».

ΔΟΕ: Ενέργειες Διευθυντών Εκπαίδευσης σε σχέση με τον εορτασμό της ημέρας των Τριών Ιεραρχών »

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ θεωρεί απαράδεκτες τις ενέργειες ορισμένων Διευθυντών Π.Ε. οι οποίοι υπερβαίνοντας τα όρια των αρμοδιοτήτων τους ζητούν από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων να αναφέρουν εγγράφως πώς θα εορτάσουν την ημέρα των Τριών Ιεραρχών.