Αρχεία για 28 Οκτωβρίου 2016

ΔΟΕ: Συνάντηση με εκπαιδευτικούς από τη Γερμανία »

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 18 Οκτωβρίου συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με ομάδα εκπαιδευτικών από τη Γερμανία οι οποίοι είναι μέλη του σωματείου GEWBerlin.

ΔΟΕ: Ψήφισμα Συμπαράστασης για τη δίκη του Προέδρου του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λάρισας «ΚΩΝ.ΚΟΥΜΑΣ» »

Το Δ.Σ της Δ.Ο.Ε., ομόφωνα, εκφράζει τη συμπαράστασή του στον Πρόεδρο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λάρισας «Κων. Κούμας» και Πρόεδρο του Ν.Τ. Α.Δ.Ε.Δ.Υ. Λάρισας, Παπαποστόλου Δημήτρη, που δικάζεται τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016, επειδή ως Πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λάρισας προάσπισε, όπως επιβάλλει ο ρόλος του, τα συμφέροντα των μελών του.

Β. Παληγιάννης: Τα κενά στην ειδική αγωγή και οι προγραμματισμένες προσλήψεις αναπληρωτών. – 7o Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου χωρίς τζάμια και με φόντο τα σκουπίδια »

Στην Ελλάδα του 2016, η Πολιτεία θα έπρεπε να ανταποκρίνεται, με βάση το Σύνταγμα, στο αξίωμα των ίσων ευκαιριών εκπαίδευσης για όλα τα παιδιά με την έμπρακτη και ουσιαστική στήριξή τους. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Τροποποιήθηκε το ΠΔ για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών »

Με νέο Προεδρικό Διάταγμα επήλθαν τροποποιήσεις στο χωρίο που αφορά τις κατηγορίες όπου κατατάσσονται οι σχολικές μονάδες για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα στην Α/θμια Εκπαίδευση προστέθηκε και κατηγορία ΙΓ που δίνει 14 μόρια για τις μεταθέσεις.