Αρχεία για 10 Οκτωβρίου 2016

ΔΟΕ: Συμπαράσταση στους Αγωνιστές Δασκάλους του Συνδικάτου Egitim Sen απέναντι στις μαζικές εκκαθαρίσεις της τουρκικής κυβέρνησης του Ερντογάν! »

Το τελευταίο χρονικό διάστημα η τουρκική κυβέρνηση προχώρησε σε μαζικές απολύσεις εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων, μελών του συνδικάτου Egitim Sen, με την κατηγορία της υποστήριξης “τρομοκρατικών οργανώσεων”. Πρόκειται για μαζικές εκκαθαρίσεις από το κράτος του Ερντογάν ενάντια στους εργαζόμενους που αντιστέκονται στον ακραίο αυταρχισμό της τουρκικής κυβέρνησης και αγωνίζονται για τα δικαιώματα των εργαζομένων, για […]

Ανάπτυξη δράσεων Δ.Ο.Ε. – Ο.Λ.Μ.Ε. για την υπεράσπιση του δημόσιου σχολείου »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. σε συνεδρίασή του, εκτίμησε τα δεδομένα που έχει δημιουργήσει στην εκπαιδευτική πραγματικότητα η εφαρμογή των Υπουργικών Αποφάσεων για την προσχολική αγωγή και τον κατ’ ευφημισμό «Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Σχολείου», δεδομένα υποβάθμισης της ποιότητας του δημόσιου σχολείου, διατάραξης και καταστρατήγησης των εργασιακών σχέσεων των εκπαιδευτικών.