Αρχεία για 29 Οκτωβρίου 2015

ΑΔΕΔΥ: Γενική Απεργία στις 12 Νοεμβρίου »

Συναδέλφισσες – Συνάδελφοι, Η υπερψήφιση του 3ου Μνημονίου, με μεγάλη μάλιστα κοινοβουλευτική πλειοψηφία, ήρθε να επιβεβαιώσει τα εφιαλτικότερα σενάρια για το μέλλον των εργαζόμενων και των ανέργων, των συνταξιούχων και των νέων.

Εισήγηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. προς τις Γενικές Συνελεύσεις των Συλλόγων »

Οι μνημονιακές πολιτικές που από το 2010 εφαρμόζουν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις κατ’ εντολή της Τρόικα (Δ.Ν.Τ., Ε.Κ.Τ., Ε.Ε.), έχουν δημιουργήσει συνθήκες απόγνωσης για τους εργαζόμενους και ολοένα αυξάνουν τις στρατιές των ανέργων και των ανθρώπων που «ζουν» κάτω από το όριο της φτώχιας.

Πώς θα υπολογίζονται οι συντάξεις – Διευκρινιστική εγκύκλιος »

Τον τρόπο με τον οποίον θα υπολογίζονται οι συντάξεις για όσους θεμελίωσαν δικαίωμα πριν και μετά το 2015, ξεκαθαρίζει εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας, η οποία υπογράφεται από τον υφυπουργό Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Α. Πετρόπουλο.

Συντάξεις: Πέντε έως 17 χρόνια περισσότερη δουλειά για τους δημοσίους υπαλλήλους »

Πέντε έως και 17 χρόνια αργότερα θα συνταξιοδοτούνται όσοι δημόσιοι υπάλληλοι είχαν θεμελιώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης έως τις 31/12/12, αλλά, δεν είχαν συμπληρώσει την απαιτούμενη, ανά περίπτωση, ηλικία έως τις 18 Αυγούστου του 2015 (ημερομηνία “ορόσημο” για το “μπλόκο” στις πρόωρες, πριν από τα 62 και τα 67, τόσο για τον ιδιωτικό όσο και για το […]

Διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων προϊσταμένων νηπιαγωγείων και προϊσταμένων δημοτικών σχολείων »

Σε συνέχεια της αριθμ. Φ.361.22 / 152 / 159720 / Ε3 / 9-10-2015  ( Β΄ 2296 ) Υπουργικής Απόφασης που αφορά στην επιλογή των υποψηφίων προϊσταμένων νηπιαγωγείων και προϊσταμένων δημοτικών σχολείων, σας γνωρίζουμε, ότι οι προϋποθέσεις επιλογής και τοποθέτησης των ανωτέρω στελεχών, έχουν ως ακολούθως:

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Έναρξη χορευτικού τμήματος »

Συνάδελφοι όπως κάθε χρόνο ξεκινούν και φέτος οι πολιτιστικές δράσεις του συλλόγου. Την Πέμπτη 5 του Νοέμβρη ξεκινάει το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου μας με υπεύθυνη την κ. Χρύσα Πουλιάση. Η πρώτη συνάντηση θα γίνει στο 6ο Δημοτικό στις 6.30μμ.