Αρχεία για 15 Οκτωβρίου 2015

Ν. Ράμμος: Λειτουργικά κενά δασκάλων και νηπιαγωγών. Διαθέσεις εκπαιδευτικών ΠΕ11 από τη Β/θμια Κέρκυρας »

Στη σημερινή (15-10-2015) συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας διαπιστώθηκαν τα λειτουργικά κενά δασκάλων και νηπιαγωγών. Τα κενά που δόθηκαν για τους αναπληρωτές της β΄ φάσης είναι τα εξής:

B. Παληγιάννης: Το χρονοδιάγραμμα των νέων προσλήψεων. 9.099 οι έως σήμερα προσλήψεις αναπληρωτών στην Π.Ε »

Έως σήμερα 15-10-15 έχουν προσληφθεί στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση 9.099 αναπληρωτές εκπαιδευτικοί. Συγκεκριμένα προσλήφθηκαν:

Το Νοέμβριο συζητείται στο ΣτΕ η αίτηση ακύρωσης επιλογών Διευθυντών Σχολείων »

Λόγω της σπουδαιότητάς της υπόθεσης, η αίτηση ακύρωσης που κατέθεσαν 57 Διευθυντές Σχολείων και η Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών Εκπαίδευσης για τις επιλογές Διευθυντών Σχολικών μονάδων, ορίστηκε από το Συμβούλιο της Επικρατείας να εξεταστεί στις 19 Νοεμβρίου 2015 στον επταμελή σχηματισμό του Γ΄ τμήματος. Συνολικά οι προσφυγόντες είναι 61 μαζί με την Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών Εκπαίδευσης.

Διάθεση αποσπασμένων εκπαιδευτικών Π.Ε. και Δ.Ε. από υπηρεσίες και φορείς του ΥΠ.Π.Ε.Θ. σε σχολικές μονάδες »

Προκειμένου να αντιμετωπισθούν τα οξύτατα προβλήματα κάλυψης των διδακτικών κενών σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας κα Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καλούνται οι Περιφερειακοί Διευθυντές και οι Διευθυντές Εκπαίδευσης να διαθέσουν, ύστερα από αίτησή τους, εκπαιδευτικούς που υπηρετούν με απόσπαση στις Περιφερειακές Διευθύνσεις τους ή τις Διευθύνσεις τους αντίστοιχα, σε σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής της […]