Αρχεία για 1 Οκτωβρίου 2015

Β. Παληγιάννης: Τραγική η κατάσταση σε εκατοντάδες νηπιαγωγεία… »

Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο θεωρείται πολύ σημαντική για την περαιτέρω πορεία του παιδιού, καθώς προσφέρει τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για τη νοητική, κοινωνική, συναισθηματική και πολύπλευρη ανάπτυξή του. Στη χώρα μας, δυστυχώς, αντιμετωπίζεται με αδιαφορία, χωρίς να δίνεται η δέουσα σημασία.

ΔΟΕ: Αίτημα για συνάντηση με τον Υπουργό Παιδείας »

Κύριε Υπουργέ, Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., ζητά να έχει άμεσα συνάντηση μαζί σας προκειμένου να συζητηθούν τα μεγάλα προβλήματα που ταλανίζουν την εκπαίδευση.

Συγκροτήθηκε σε σώμα το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. »

Συγκροτήθηκε σήμερα, 1-10-2015, σε σώμα το Δ.Σ. της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, που προέκυψε από τις αρχαιρεσίες  της 24ης Ιουνίου 2015, ως εξής:

Προσλήψεις Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων στην Κέρκυρα (Α΄ φάση) »

Προσλήφθηκαν ως προσωρινοί αναπληρωτές 29 εκπαιδευτικοί διαφόρων κλάδων για την κάλυψη λειτουργικών κενών αποκλειστικά και μόνον στα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα. Δείτε εδώ όλα τα ονόματα των εκπαιδευτικών που προσλήφθηκαν στην Κέρκυρα.

Προσλήψεις Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών πλήρους ωραρίου διαφόρων κλάδων (Α΄ φάση) »

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι για το σχολικό έτος 2015-2016 προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές 280 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ06-Αγγλικής Γλώσσας, 409 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ08-Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, 157 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής, 219 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ16.01-Μουσικής, 155 εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ19&ΠΕ20-Πληροφορικής, 331 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ32-Θεατρικών Σπουδών και 23 εκπαιδευτικοί του […]

Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή υποψηφίων στη διαδικασία πλήρωσης θέσης Διευθυντή του ΔΣ Δουκάδων »

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή υποψηφίων στη διαδικασία πλήρωσης θέσης Διευθυντή του Δ.Σ. Δουκάδων της Δ/νσης Π.Ε. Κέρκυρας. Οι αιτήσεις των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών θα υποβληθούν αυτοπροσώπως στη Διεύθυνση Π.Ε. Κέρκυρας εντός αποκλειστικής προθεσμίας, από 30-09-2015 έως και 05-10-2015.

Β. Παληγιάννης: Στη διάθεση του Υπουργείου Παιδείας οι 4.000 πιστώσεις από το ΠΔΕ »

Από χθες βράδυ είναι στη διάθεση του Υπουργείου Παιδείας οι 4.000 πιστώσεις από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων που αφορούν σε προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Αναμένεται, το συντομότερο δυνατό, η υπουργική απόφαση για την κατανομή των πιστώσεων ανά βαθμίδα και ειδικότητα για να προχωρήσουν άμεσα σε προσλήψεις αναπληρωτών.

Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας: Προσωρινές τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών, κλάδων ΠΕ60 και ΠΕ70. »

Δείτε εδώ την απόφαση με τις προσωρινές τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών, κλάδων ΠΕ60 και ΠΕ70 στο ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας.