Αρχεία για 25 Σεπτεμβρίου 2015

Ν. Ράμμος: Προσλήψεις αναπληρωτών Δασκάλων και Νηπιαγωγών στην Κέρκυρα 2015-2016 (Α΄φάση). Όλα τα ονόματα »

Ανακοινώθηκαν οι προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην Κέρκυρα προσλήφθηκαν μόνο 53 Δάσκαλοι (35 τακτικού + 18 ΕΣΠΑ) και μόνο 37 Νηπιαγωγοί (5 τακτικού + 32 ΕΣΠΑ ) που σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν για να καλυφθούν οι 120 κενές θέσεις Δασκάλων και οι 85 κενές θέσεις Νηπιαγωγών που απαιτούνται.

Β. Παληγιάννης: Ανακοινώνονται 2.500 προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών »

Πιθανότατα την Παρασκευή 25/09/2015, θα ανακοινωθούν 2.500 περίπου προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών (περίπου 1.600 δάσκαλοι και 900 νηπιαγωγοί) εκ των οποίων οι 1.500 περίπου πιστώσεις προέρχονται από τον κρατικό προϋπολογισμό και οι 1.000 από πιστώσεις ΕΣΠΑ.

B. Παληγιάννης: Η Ειδική Αγωγή σε πλήρη εγκατάλειψη »

Στην Ελλάδα του 2015, η Πολιτεία θα έπρεπε να ανταποκρίνεται, με βάση το Σύνταγμα, στο αξίωμα των ίσων ευκαιριών εκπαίδευσης για όλα τα παιδιά με την έμπρακτη και ουσιαστική στήριξή τους. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Δ/νση Π.Ε. Κέρκυρας: Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για προσωρινή πλήρωση της θέσης Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων »

Η Διεύθυνση Π.Ε. Κέρκυρας προκηρύσσει την πλήρωση της θέσης Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων και καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί που ανήκουν οργανικά στη Π.Ε. Κέρκυρας, έχουν τα προβλεπόμενα τυπικά προσόντα και επιθυμούν να ασκήσουν τα καθήκοντα του Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι την έκδοση νεότερης Υπουργικής Απόφασης που θα προβλέπει την πλήρωση της θέσης, να υποβάλουν σχετική αίτηση […]