Αρχεία για 15 Οκτωβρίου 2013

ΔΑΚΕ ΠΕ: Οι εκπαιδευτικοί πάντα παρόντες. Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείο Παιδείας στο απουσιολόγιο. Οι αναπληρωτές δεν είναι εκπαιδευτικοί β’ κατηγορίας! »

Για μια ακόμη φορά στη φετινή χρονιά η πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘ καταφέρνει να προκαλέσει με τις ενέργειές της. Τη στιγμή που μαθητές κι εκπαιδευτικοί ταλαιπωρούνται απίστευτα από κενά, εξ αιτίας των μηδενικών διορισμών, από άδικες μετακινήσεις κι από την παντελή έλλειψη στήριξης στη δημόσια εκπαίδευση, η τροπολογία που κατέθεσε το Υπουργείου Παιδείας  σε  νομοσχέδιο […]

ΔΑΚΕ ΠΕ: Τα εκπαιδευτικά προβλήματα δε λύνονται με ημίμετρα. Αμφισβητήσιμη νομικά και «μεσαιωνικού τύπου» ενέργεια η πρόσληψη εκπαιδευτικών μέσω ΟΑΕΔ. »

Δυστυχώς το αυτονόητο έγινε ζητούμενο. Η σχολική χρονιά ξεκίνησε με πολλά κενά εκπαιδευτικών, αφού για πρώτη φορά στη μεταπολεμική ιστορία της χώρας δεν υπήρξε ούτε ένας μόνιμος διορισμός, 2.000 συνάδελφοί μας συνταξιοδοτήθηκαν και 8.000 αναπληρωτές που ήταν μέχρι πέρσι στην εκπαιδευτική διαδικασία λόγω των άδικων μνημονιακών πολιτικών οδηγήθηκαν φέτος στην ανεργία.