Αρχεία για 26 Αυγούστου 2011

ΔΑΚΕ ΠΕ: Σχολικά Βιβλία στην Π.Ε. – Είδος εν ανεπαρκεία… με οσμή «σκανδάλου»(;) »

Η υποβάθμιση της δημόσιας και δωρεάν εκπαίδευσης συνεχίζεται… Η δήλωση της Υπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κ. Διαμαντοπούλου ότι μόνο μέρος των βασικών βιβλίων, και όχι το σύνολο, θα βρίσκονται στα σχολεία με την έναρξη της σχολικής χρονιάς αποτελεί την κυνική ομολογία της αποτυχημένης κυβερνητικής πολιτικής.

ΔΑΚΕ ΠΕ: Διορισμοί Εκπαιδευτικών στην Π.Ε.: Επιστροφή στο… 1950!!! »

Η αντιεκπαιδευτική κυβερνητική πολιτική συνεχίζεται… Χωρίς αιδώ, χωρίς κανέναν ενδοιασμό και με προκλητικό τρόπο η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων εξήγγειλε το διορισμό 133 μόνιμων εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (16 ΠΕ06, 6 ΠΕ11, 6 ειδ. κατηγοριών + 55 ΠΕ60 και 8 ειδ. Κατηγοριών + 42 ΠΕ70).

Κατάργηση των Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Φυσικής Αγωγής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης »

Στο σχέδιο Νόμου με τίτλο «Ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό και άλλες διατάξεις», στο άρθρο 33 γίνεται πράξη η κατάργηση των γραφείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φυσικής αγωγής και επαγγελματικής εκπαίδευσης. Η έναρξη ισχύος του σχεδίου νόμου θα αρχίσει από τη δημοσίευση του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά σε άλλες διατάξεις του.

Σχέδιο Νόμου «Ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό και άλλες διατάξεις» »

Δείτε εδώ το σχέδιο Νόμου με τίτλο: «Ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό και άλλες διατάξεις»

Κοινή Υπουργική Απόφαση απόσπασης και τοποθέτησης Συντονιστών Εκπαίδευσης Εξωτερικού »

Όροι και διαδικασία διενέργειας αντισταθμιστικών μέτρων σύμφωνα με το π.δ. 38/2010 για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης »

Όροι και διαδικασία διενέργειας αντισταθμιστικών μέτρων σύμφωνα με το π.δ. 38/2010 για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης. ΦΕΚ1847/19-08-2011 τ.Β΄

Δ. Μπράτης: Συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ τη Δευτέρα 29-8-2011, για εξέταση των αποσπάσεων στα Πειραματικά, τα ΚΕΔΔΥ και από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Τα λειτουργικά των ΚΕΔΔΥ όλης της χώρας »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι  1. Τη Δευτέρα 29 -8 -2011 , στις 9.00 π.μ., θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ με θέματα ημερήσιας διάταξης:

ΔΟΕ: Δελτίο Τύπου με αφορμή την καθυστέρηση των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Χιλιάδες εκπαιδευτικοί σε ομηρεία »

Μετά τις ελάχιστες μεταθέσεις, τους σχεδόν μηδενικούς διορισμούς, οι αποσπάσεις είναι το επόμενο θύμα της πολιτικής του υπουργείου, που αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών.  Το Υπουργείο Παιδείας κρατά σε ομηρεία χιλιάδες εκ/κούς Π.Ε. και Δ.Ε. εξαιτίας της πρωτοφανούς διοικητικής ανεπάρκειας που δείχνει το τελευταίο διάστημα.

Υπ. Παιδείας: Βασικές κατευθύνσεις και οδηγίες για τη λειτουργία σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2011-2012 »

Η Διεύθυνση Σπουδών Πρωτοβάθνιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας εξέδωσε εγκύκλιο με θέμα: “Βασικές κατευθύνσεις και οδηγίες για τη λειτουργία σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2011-2012″.