Αρχεία για 17 Αυγούστου 2011

Αιτήσεις διορισμού εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης »

Από το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται, ότι καλούνται να υποβάλουν αίτηση διορισμού για το σχολικό έτος 2011-2012 από 18/08/2011 έως και 22.08.2011, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σε οποιαδήποτε Διεύθυνση ή Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης επιθυμούν, οι εκπαιδευτικοί κλάδων:

Δ. Μπράτης: 42 Δάσκαλοι, 55 Νηπιαγωγοί και 22 εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων θα διοριστούν φέτος μόνιμα στην Α/βάθμια εκπαίδευση. Σύνολο μόλις 119! »

Σύμφωνα με ενημέρωση, από το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Παιδείας , για το σχολικό έτος 2011-2012, στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση θα διοριστούν  119 μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Αναλυτικά:

10 επαγγέλματα που οδηγούν στην κατάθλιψη »

Πολλές έρευνες υποστηρίζουν πως η μεγαλύτερη επαγγελματική επιτυχία έρχεται, όταν κανείς καταφέρει να ακολουθήσει ένα επάγγελμα, το οποίο το αντιμετωπίζει ως χόμπι και παρά τις πολλές ώρες εργασίας καταφέρνει να αισθάνεται γεμάτος και χαρούμενος, χωρίς καμία αίσθηση στρες ή μονοτονίας. Σύμφωνα με τον καθηγητή Deborah Legge και σύμβουλο ψυχικής υγείας στο Πανεπιστήμιο του Buffalo: «Υπάρχουν […]

Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας: Στατιστικά στοιχεία επιλογής Διευθυντών »

Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία της Διεύθυνσης ΠΕ Κέρκυρας: 67% των υποψηφίων που κατέθεσαν δήλωση τοποθετήθηκαν Διευθυντές/ντριες σε Σχολική Μονάδα. 72% των νέων Διευθυντών τοποθετήθηκαν στη Σχολική Μονάδα της 1ης τους προτίμησης. Το 70% των τοποθετηθέντων ήταν ενενεργεία Διευθυντές/ντριες το 2010-2011.

Περιφερειακή Δ/νση Ιονίων Νήσων: Ανανέωση άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών ΠΕ και ΔΕ »

Χορήγηση (για υποτρόφους του Ι.Κ.Υ.) – Ανανέωση άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών ΠΕ και ΔΕ